Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Falešné odbory slibují práci, ale jen inkasují

Česko

ČESKÉ BUDĚJOVICE / PRAHA Přišli jste o práci a sháníte v době hospodářské krize nové místo? Žádný problém. Zaplatíte registrační poplatek 500 korun, stanete se členem sociálně odborového svazu Eusolidarita a pracovní místa se vám jen pohrnou. Takovou nabídku dostávají v současné době stovky nezaměstnaných v celé republice.

Údajný sociálně odborový svaz Eusolidarita se sídlem na pražském Václavském náměstí rozesílá elektronickou poštou uchazečům o práci zprávu o velkolepém projektu Národního protikrizového centra, jehož prostřednictvím získají v Česku zaměstnání tisíce lidí. Problém je, že na uvedené adrese žádné podobné odbory nesídlí, stejně jako neexistuje žádné Národní protikrizové centrum. Ministerstvo práce a sociálních věcí považuje aktivity Eusolidarity za pravděpodobnou snahu o podvod.

Eusolidarita se přitom na internetových stránkách chlubí certifikátem od ministerstva vnitra a celá její prezentace vůbec vzbuzuje dojem, že se jedná o jakousi veřejnou, státem podporovanou akci.

Pokračování na straně 4

Falešné odbory slibují práci, ale jen...

Dokončení ze strany 1

Lidé, které Eurosolidarita prostřednictvím emailu oslovuje, tak zprvu vůbec netuší, že s nimi nejedná vládou zaštítěná organizace. „Když jsem si ten dopis poprvé přečetl, opravdu jsem se domníval, že mi píše nějaká vládní organizace, zaměřená na boj proti hospodářské krizi,“ řekl LN pětačtyřicetiletý Miroslav z Českých Budějovic. Muž, který si nepřeje zveřejnit příjmení, se před časem nechal zaregistrovat na jednom z veřejných serverů pro uchazeče o práci. Domů mu ale přišla zatím jen nabídka Eurosolidarity. „Pro splnění našeho programu potřebujeme obrovské množství trvalých i částečných pracovníků a spolupracovníků na nejrůznějších pracovních pozicích,“ píše se v dopise, který mají LN k dispozici.

Pro potřeby Národního protikrizového centra, které bude údajně fungovat s pobočkami ve všech krajích a bývalých okresech, nabírá odborový svaz správce, řemeslníky, řidiče, manažery a příslušníky mnoha dalších profesí. Celý program Eusolidarity pak má fungovat na jakési vzájemné výměně informací mezi zaměstnavateli a zaměstnanci a nabízí členům těchto odborů řadu výhod, včetně například možnosti získat sociální bydlení. A členem svazu Eusolidarita se údajně stane každý zájemce ihned poté, co uhradí na speciální konto členský příspěvek 500 korun. Kdo by snad podobné nabídce nevěřil, může si na internetových stránkách Eusolidarity snadno ověřit, že svaz je oficiálně registrován na ministerstvu vnitra i s příslušným podpisem a razítkem.

Ministerstvo přitom potvrzuje, že Eusolidaritu jako sociálně odborový svaz skutečně před pěti lety zaregistrovalo. „Takovou žádost ze zákona nemůžeme odmítnout, pokud splňuje základní náležitosti,“ řekl LN mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka.

Založit si odbory?

Jak jednoduché...

To potvrzuje i Českomoravská konfederace odborových svazů. „Český zákon o sdružování občanů vznikal v revoluční době a je tedy velmi liberální. Pro založení odborové organizace stačí tři lidé, kteří při žádosti o registraci uvedou jen název, sídlo a předmět činnosti. Nic víc nepotřebují,“ řekla LN mluvčí konfederace Jana Kašparová. Nikdo tedy podle ní už nemůže zkoumat, zda se jedná o odbory, které skutečně někoho zastupují třeba v podniku, nebo jen o účelovou organizaci. Kašparová každopádně tvrdí, že činnost Eusolidarity je zřejmě nelegální. „S největší pravděpodobností půjde o podvod a to zvlášť odsouzeníhodný, protože doslova parazituje na tíživé situaci lidí bez práce,“ uvedla. Činnost odborového svazu se totiž podle ní nesmí vztahovat k výdělečné činnosti, tedy odbory ani nemohou vybírat jakýkoliv příspěvek za zprostředkování zaměstnání. Vybírání poplatků od uchazečů o práci je zakázáno i v případě pracovních agentur. „Pokud se prokáže protiprávní jednání Eusolidarity, musí ministerstvo vnitra, jak mu ukládá zákon, tento odborový svaz rozpustit,“ uvedla Kašparová. Za zřejmě nelegální považuje činnost Eurosolidarity i ministerstvo práce a sociálních věcí. „Na uvedený subjekt byl už loni podán podnět k provedení kontroly, ze strany úřadu práce a oblastního inspektorátu práce. Podle současných informací šetření probíhá,“ řekla LN mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová. Nikdo podle ní ze zákona o zaměstnanosti nemůže požadovat jakýkoliv registrační poplatek za účelem zprostředkování zaměstnání.

Zatímco ale ministerstva a úřady prošetřují aktivity Eusolidarity, tento údajný odborový svaz dále láká z nezaměstnaných pět set korun a argumentuje platnou registrací ministerstva vnitra. Na uvedené pražské adrese na Václavském náměstí přitom žádná podobná společnost na základě zjištění LN nesídlí a kontaktní telefony jsou nedostupné. Eurosolidarita také doporučuje svým zájemcům o členství komunikaci přes internet.

Autor: