Čtvrtek 27. února 2020svátek má Alexandr 0 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Falešné SMS poslancům posílala skupina Ztohoven

Poslanecká sněmovna - jednání 1. 11. 2011 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslanecká sněmovna - jednání 1. 11. 2011 | foto: ČTK

PRAHA Za úterním rozesíláním falešných textových zpráv mezi poslanci stojí umělecká skupina Ztohoven. Její zástupci to uvedli v prohlášení. SMS budily dojem, jako by si je poslanci posílali mezi sebou, jejich obsah zmiňoval mimo jiné "morální reformu".

"Českou společnost svírá pocit zmaru a rostoucí nedůvěra v politické představitele. Netransparentnost hospodaření politických stran a vlády samotné, skandály, které jejich aktéři přehlíží a setrváváním ve vrcholných funkcích se de fakto vysmívají svým voličům," zdůvodňují členové skupiny svou poslední akci, které dávají název Morální reforma. Její internetová verze a manifest skupiny je na adrese www.ztohoven.com.

Kdo obdržel falešné SMS zprávy?

Zprávy chodily na mobily především poslanců vládních stran TOP 09 a ODS, píše server. Mezi odesilateli figurovali například premiér Petr Nečas či šéf poslanců občanských demokratů Zbyněk Stanjura, ti však ve skutečnosti zprávy nepsali. Předseda Starostů a nezávislých (STAN) Petr Gazdík řekl, že podobné textové zprávy na svůj mobilní telefon dostávali poslanci všech stran zastoupených ve sněmovně.

Při příležitosti úterní výjimečné schůze sněmovny, na níž poslanci rozhodli o vydání Davida Ratha k trestnímu stíhání, se proto rozhodli na členy parlamentu apelovat nezvyklou formou. Poslanci média o podivných esemeskách informovali až vpodvečer, Ztohoven je prý začali rozesílat už při zahájení schůze. "Ztohoven sofistikovaným způsobem dokázali rozeslat 585 SMS zpráv na mobily poslanců, členů vlády, vybraných pracovníků Kanceláře prezidenta republiky, Václava Klause nevyjímaje, a vybraných novinářů," uvedla skupina. Zpět prý přišlo 561 esemesek a jen 24 zůstalo nedoručeno.

Panika ve sněmovně

Členové skupiny říkají, že mezi paradoxy, na které chtějí upozornit, patří fakt, že paniku mezi poslanci způsobily zprávy "nabádající k lepšímu chování, slušnosti napříč politickým spektrem, navrácení morálky do politického rozhodování a hledání nových způsobů jednání oproštěných od zášti a předsudků".

ČTĚTE TAKÉ

Ztohoven přišli na způsob, jak zprávy odeslat z mobilních čísel samotných politiků, což jim při čtení zpráv o Morální reformě způsobilo nemalé překvapení, hraničící s panikou. Z telefonu prezidenta podle členů skupiny tak prý například odešla SMS předsedovi KSČM Vojtěcha Filipa. "Vaše i má minulost trpí velkými šrámy. Přijměte, prosím, pozvání k dnešnímu jednání o Morální reformě," stálo v ní.

Podle odborníků na telekomunikaci lze podobnou akci uskutečnit prostřednictvím internetové brány pro posílání SMS, která neověřuje identitu odesílatele. Těch je na internetu velké množství.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...