15. ledna 2019 14:47 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Falešný šlechtic, který obral lidi o 90 milionů, musí do vězení. S dovoláním neuspěl

Karel Šimko (vpravo) před vynesením rozsudku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Šimko (vpravo) před vynesením rozsudku. | foto: Josef GabzdylMAFRA

BRNO Nejvyšší soud odmítl dovolání Karla Šimka z Frýdku-Místku, jenž si má odpykat devět let ve vězení za rozsáhlé podvody. Muž tvrdil, že je šlechtic, a od tisíce lidí z celé země podle rozsudku vylákal pod příslibem výhodné investice nebo zprostředkování půjček přibližně 90 milionů korun. Soud rozhodl už loni bez veřejného jednání, v úterý zpřístupnil odůvodnění v internetové databázi.

Šimko v dovolání uplatnil řadu výhrad vůči postupu soudů i rozsahu dokazování, který označil za nedostatečný. Také tvrdil, že se obžalobě nepodařilo prokázat mu úmysl spáchat trestný čin. Nejvyšší soud ponechal rozsudek beze změn.

„Lze konstatovat, že hodnotící úvahy obou soudů důsledně vycházejí z obsahu provedených důkazů, logicky a přesvědčivě hodnotí jejich věrohodnost a naplňují zákonné požadavky trestního řádu,“ stojí v odůvodnění.

Muži hrozilo za zvlášť závažný zločin podvodu pět až deset let. U krajského soudu dostal deset let, vrchní soud trest zmírnil o rok s ohledem na dosavadní bezúhonnost Šimka a délku trestního řízení. 

Podle obžaloby Šimko podvedl zájemce, kteří chtěli investovat v jeho společnosti Astra Invest Limited. Sliboval jim zhodnocení vkladů až o 200 procent, přičemž od nich v letech 2008 až 2010 přebíral částky do sedmi milionů. Někteří poškození mu svěřili celoživotní úspory. Jiní přivedli i příbuzné, a o úspory tak přišly celé rodiny.

Šimko podvedeným ukazoval diamanty a zlaté mince, přičemž tvrdil, že je vlastníkem zlatého pokladu. Také tvrdil, že jeho společnosti patří například zlatý důl, nájemní byty v Londýně a že je správcem majetku bohatých lidí z celého světa. Peníze, které podle obžaloby od investorů získal, prý utrácel třeba za dárky, neúčelné zahraniční cesty a vlastní prezentaci.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz