Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Falešných léků přibývá. Škodí

Česko

PRAHA „Narůstá počet nelegálních a padělaných léků dodávaných přes internet,“ varuje ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Martin Beneš. Ústav loni při kontrolách zajistil 1300 nelegálních přípravků. Takové léky mohou být velmi nebezpečné. V zahraničí jsou jasně popsané případy, kdy lidi po požití takových léků skončili v nemocnici nebo zemřeli. Některé padělky neobsahují žádnou účinnou látku, jiné jí obsahují příliš. Téměř pravidlem jsou nežádoucí příměsi dalších látek.

„Nelegální výroba a distribuce léků je lukrativní a rostoucí obchod, který už vykazuje parametry organizovaného zločinu. Zaznamenali jsme prudký nárůst prodeje padělků přes internet,“ potvrzuje Pavel Novotný, ředitel Generálního ředitelství cel. Celní správa zadržela v roce 2009 přes 7500 tablet, celkem v 65 případech. Obvykle se jedná o malé poštovní zásilky, kde je nanejvýš několik set tablet.

Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv nakupuje léky na internetu už zhruba 11 procent lidí v Česku. Kolik z nich využívá pochybné stránky nebo inzeráty, se neví. Lékový ústav proto spustil kampaň, která má poradit, jak na internetu odlišit podvodníky od lékárníků.

Na nelegálních internetových stránkách je podle odborníků šance 1 ku 1, že si místo skutečného inzerovaného léku koupíte padělek nebo kradený lék, který mohl být nevhodně skladován, a tím poškozen. Problémy jsou i u doplňků stravy. Ty nesmí obsahovat lékové látky. Jenže někdy je mají. „Zjišťujeme, a má to vzrůstající tendenci, farmakologicky účinné látky v doplňcích stravy,“ uvedl Martin Klanica, šéf Státní zemědělské a potravinářské inspekce. A nikde není psané, kolik látky v doplňku stravy je. Některé doplňky stravy prodávané ve fitcentrech prý ve skutečnosti vděčí za své účinky anabolikům, která nejsou ve složení napsaná.

V některých evropských zemích se už našly padělky i v běžné síti lékáren. Podle odhadů tvoří v lékárnách po Evropské unii zhruba promile prodaných léků. Podle Pavla Suchého, ředitele asociace distributorů léků AVEL, se něco takového u nás nemůže stát. „Máme systémová opatření,“ říká Suchý. Beneš tomu ale nevěří. „Riziko průniku nelegálních léků na legální trh je významné, máme z něj extrémní obavy,“ říká Beneš. „Stát se to může v jakémkoli systému.“

Postihy jsou za nelegální výrobu a prodej léků mírné. „Současná legislativa nemá účinnou obranu proti výrobcům a distributorům padělaných léčiv,“ soudí náměstek ministryně zdravotnictví Martin Plíšek. Vznikla proto novela trestního zákoníku, která by zavedla dva nové trestné činy. Tomu, kdo nelegálně vyrábí nebo distribuuje léčiva, by hrozilo kromě pokuty až pět let vězení. A kdo prodává přes internet léky vázané na recept, by mohl do vězení na rok. Dnes může lékový ústav dát za nelegální zacházení s léky třímilionovou pokutu.

***

Lékárny online * S nákupem léků přes internet radí stránka Nebezpecneleky.cz. Je součástí kampaně lékového ústavu stejně jako spoty, které poběží v kinech, a plakáty, které budou mimo jiné v dopravních prostředcích. Kampaň bude stát zhruba 5 milionů korun. *Na internetu se smí prodávat jedině léky, které nejsou vázané na recept. V Česku je smí nabízet jen kamenné lékárny, které jsou zaregistrované k internetovému prodeji ve Státním ústavu pro kontrolu léčiv. Jejich seznam je na www.leky.sukl.cz. * Při prodeji na podezřelých internetových stránkách je objem padělků odhadován až na 50 %. Pochybní prodejci často skrývají informace o sobě, místo kontaktu na stránky třeba umístí jen automatický kontaktní formulář. * Pro celní správu jsou problémem internetové aukční servery. Uhlídat množství inzerátů a prodávajících je nemožné. Podobné to je i na různých chatech, kde se distributor mnohdy tváří jako běžný člověk, kterému léky na recept zbyly.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...