Čtvrtek 22. dubna 2021svátek má Evženie 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Faltýnkův diář prověří Národní centrála proti organizovanému zločinu. O vysvětlení žádá i premiér

Jaroslav Faltýnek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaroslav Faltýnek | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Informace z diáře šéfa poslanců vládního hnutí ANO Jaroslava Faltýnka prověří detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Uvedl to ve čtvrtek Český rozhlas - Radiožurnál na základě informací od anonymního zdroje. Mluvčí centrály Jaroslav Ibehej to přímo nepotvrdil.

Podle serveru Seznam Zprávy, který diář získal, se informace z něj týkají třeba rozdělování sportovních dotací či údajného postupu při možném vzniku firmy ve Faltýnkově skrytém vlastnictví. Faltýnek ve středu ve Sněmovně řekl, že policie by měla prověřit záležitosti, o nichž píší Seznam Zprávy, i okolnosti úniku údajů z diáře.

Rozhlas uvádí, že podle anonymního policejního zdroje bude NCOZ informace z Faltýnkova diáře analyzovat. Mluvčí NCOZ se k tomu však odmítl vyjádřit. „Náš útvar monitoruje zprávy v médiích a články jsou nám známé. Bližší informace k tomu náš útvar poskytovat nebude,“ řekl rozhlasu.

Faltýnek nerozporuje, že zveřejněné zápisky z diáře jsou jeho. Namítá však, že se setkává s celou řadou lidí a jejich požadavky si zaznamenává, aniž je ve skutečnosti plní. Při vyjádření ve Sněmovně připustil, že se zasazoval za výstavbu sportovního centra v Prostějově a obecně se zajímal o osud žádosti o dotaci na novou tělocvičnu v Jeseníku, a to na žádost starosty. Zdůraznil ale také, že nikdy nepodnikal a žádnou firmu nevlastnil ani skrytě.

O vysvětlení zveřejněných informací žádala Faltýnka sněmovní opozice, ale i premiér a předseda ANO Andrej Babiš. Kdokoli porušil principy boje proti korupci, na kterých je postavené hnutí ANO, musí odejít, řekl Babiš serveru Seznam Zprávy. Premiér však popřel, že by Faltýnek měl od něj mandát k jednání ve věcech, o nichž server píše na základě Faltýnkova diáře. Babiše zmiňuje Faltýnek ve svých poznámkách na několika místech, uvedl server.

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Lidé v okolí Vrbětic protestovali po výbuších proti skladu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Vjezd do bývalých muničních skladů ve Vrběticích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...