Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fandové blobu se sejdou v únoru

Česko

PRAHA Manifestace na podporu návrhu Kaplického Národní knihovny se bude konat v Praze 5. února.

Organizátoři akce, jimiž jsou studenti pražských vysokých škol, stanovili začátek manifestace na 18 hodin 30 minut. Místo zatím nepotvrdili. Podle webových stránek www.demokraciestavi.cz se akce uskuteční v centru Prahy. Organizátoři už dříve uvedli, že uvažují o Mariánském náměstí před budovou magistrátu nebo o Letné, kam Kaplický svůj návrh umístil.

Přijít by podle studentů měli lidé, kteří se zajímají o dění kolem sebe a chtějí projevit svůj názor. Současně bude happening vnímán i jako pietní akt. Zájem prý už projevili i britští studenti a Češi studující ve Velké Británii.

Iniciativa Demokracie staví vznikla z virtuální skupiny na síti Facebook. Pro svůj název si vybrala výrok jednoho z největších architektů 20. století Franka Lloyda Wrighta, že „demokracie staví“.

Kaplický tuto větu často citoval a považoval ji pro vztah společnosti k moderní architektuře za zcela zásadní.

Během prvního týdne existence virtuální skupiny Kaplického příznivců se k ní na Facebooku připojilo přes 16 tisíc členů. „Tak velká podpora jasně dokládá, že se lidé myšlenky Národní knihovny ještě zcela nevzdali,“ uvádí se na internetových stránkách iniciativy.

Ani po Kaplického smrti ale neutichají hlasy, že soutěž na knihovnu, kterou vyhrál právě Kaplický, nebyla regulérní. Prošetřuje to policie i soud.

„Nejde tu stavbu zrealizovat. A to už od chvíle, kdy se zjistilo, že na ni nelze v Česku zadat veřejnou zakázku,“ řekl předseda České komory architektů Dalibor Borák.

Jan Kaplický zemřel náhle minulou středu večer na ulici v pražských Dejvicích.

Jen několik hodin před tím se mu narodilo jeho druhé dítě, dcera Johanka. Místo, kde architekt skonal ještě dřív, než k němu přijela záchranka, Pražané vnímají jako neoficiální pomník. Nosí mu tam květiny, objevila se tam i malá fialová chobotnička.

Pohřeb se bude konat jen v úzkém rodinném kruhu. Veřejnost se s architektem bude moci přijít rozloučit v úterý 27. ledna od 13 hodin 30 minut do bývalého kostela sv. Anny na Starém Městě, známého jako Pražská křižovatka.

***

Tak velká podpora jasně dokládá, že se lidé myšlenky na stavbu Národní knihovny ještě zcela nevzdali

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!