Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Fanoušci na Václaváku českému týmu nevěřili. Pak plakali štěstím

18:50
PRAHA - Václavské náměstí v Praze si v sobotu rezervovali fanoušci hokeje. Zhruba tisícovka lidí sledovala na velkoplošné obrazovce napínavý mistrovský souboj Česko – Švédsko. Atmosféra na náměstí byla ale během zápasu spíš mrtvolná. Bylo zjevné, že fanoušci českému týmu příliš nevěří. Pak ale přišly poslední sekundy třetí třetiny a záchranný gól obránce Rachůnka. Dav se probral a vydrželo mu to až do nájezdů, ve kterých Jágrův tým vyhrál boj o finále. Fanoušci to ocenili již tradičním "Hoši, děkujem".

Fanoušci na Václavském náměstí foto:  František Vlček, Lidové noviny

Zápas začínal ve dvě hodiny odpoledne . První třetinu sledovali hlavně kolemjdoucí a cizinci. Jediný, kdo opravdu fandil hokeji, byla skupinka Švédů. Ti si také náležitě užili první branku zápasu.

DÁLE ČTĚTE

Pořadatelům akce se začátek moc nevyvedl. Dav se je snažil dokonce vypískat. Obraz totiž neustále přeskakoval a vypadával zvuk. Takže když do mikrofonu jeden z pořadatelů děkoval primátoru Pavlu Bémovi, který akci zorganizoval, lidé se smáli.

Čeští fanoušci se začali scházet až v průběhu druhé třetiny. Na náměstí vlálo v tu dobu jen pár českých vlajek. Když se některý fanoušek snažil ostatní vybudit ke skandování, nepochodil. "Hrají špatně. Nezvládají souboje jeden na druhého," zhodnotil zklamaně stav zápasu 2:1 pro švédský tým fanoušek, který si nechal říkat Kaštan.

Téměř celou třetí třetinu pak diváci ironicky komentovali. "To jsem mohl být doma a ušetřit si cestu," prohlásil znuděně mladý muž do davu. Osmou vteřinu před koncem třetí třetiny ale nejspíš přestal litovat. Češi vyrovnali zápas. Následné prodloužení sledovalo Václavské náměstí se zatajeným dechem. Hlasivky potrápilo až při závěrečných nájezdech. Fanoušci při nich konečně uvolnili nastřádanou energii. Když se pak švédský hokejista Mastensson netrefil, dav začal křičet, tleskat a skandovat zároveň. Některým fanynkám dokonce tekly z radosti i slzy.

Václavské náměstí hlídal stejný počet policistů jako v jiné dny. "Není tu žádná služba navíc. Jsme tu čtyři," řekl LN hlídkující policista. Jediní, proti komu museli zasahovat, byli opilí bezdomovci. Těch bylo na náměstí během zápasu hodně. Policisté je uklidňovali a některé z nich zvedali ze země.

Speciálně kvůli zápasu vyrostly na náměstí dva stánky s pivem a jeden se suvenýry, ve kterém si zájemci mohli pořídit například pivní brýle nebo plyšový půllitr. Většina fanoušků si ale vychutnávala pivo opravdové. "Vytočili jsme tu tak tři sudy a dva jsou už naražené," řekl obsluhující jednoho ze stánků.

Shromáždění lidí využil i muž ze sdružení Vyměňte politiky.cz. Na místě rozdával trika a apeloval zvlášť na mladé, aby šli k volbám.