Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Farmáři zvažují blokádu dálnice

Česko

PRAHA Čeští zemědělci připravují velkou protestní akci kvůli nízkým výkupním cenám mléka. Uvedl to prezident Agrární komory ČR Jan Veleba, který připustil, že by farmáři v blízké budoucnosti například mohli blokovat dálnice. Český stát podle něj producentům mléka nepomáhá tak jako některé jiné evropské země. Podrobnosti o připravované demonstraci by prý mohly být známy již v tomto týdnu.

„Nemyslíme tím blokování hlavního města, ale může se stát, že se soustředíme na dálniční tahy. Naše trpělivost je u konce,“ uvedl Veleba. Kvůli nízkým výkupním cenám mléka, které v celé Evropě panují již od loňského podzimu a které podle chovatelů nepokrývají ani jejich výrobní náklady, se již na jaře uskutečnilo několik demonstrací v Česku i dalších evropských zemích. V minulém týdnu například slovenští rolníci blokovali tamní největší mlékárnu Rajo, demonstrovali také jejich kolegové ve Francii.

Slovenská vláda podle Veleby následně přislíbila farmářům dotace ve výši 100 eur (asi 2700 korun) na dojnici, v současné době se navíc na Slovensku koná masivní kampaň na podporu zvýšení spotřeby mléka. Francouzští farmáři prý svým protestem dosáhli zvýšení výkupní ceny mléka o osm eurocentů na 28 eurocentů.

Zástupci největších českých producentů mléka, šéfové hlavních odbytových organizací, chovatelských svazů i část vedení Agrární komory, se podle Veleby shodli během svého včerejšího jednání ve Velké Bíteši, že uspořádání velké protestní akce je nezbytné. Čeští zemědělci již dříve uvedli, že svou účastí podpoří také demonstraci producentů mléka ze zemí EU, která by se měla uskutečnit 22. června v Lucemburku.

Zemědělští odboráři ze zemí Visegrádské čtyřky, ale i Lotyšska a Bulharska v minulém týdnu pohrozili blokádami centrálních skladů obchodních řetězců.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....