Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Farnosti zavalí žalobami české soudy. Chtějí majetek, který jim patřil

Česko

  11:22
PRAHA - Koncem roku přistanou v podatelnách českých soudů stovky žalob. Odeslat se je chystají jednotlivé farnosti i diecéze, protože jinak by mohly navěky přijít omajetek, který jim kdysi patřil.

Zajímavé majetky vydané církví v rámci restituc. foto: Šimon Reprofoto

Polistopadová restituce vzorem: Češi s vracením majetku poradí Kolumbii

Jde o případy, které se týkají porušení takzvaného blokačního paragrafu. Ten zjednodušeně říkal: pokud něco historicky patřilo církvi, nesmí to stát nikam převádět nebo prodávat, protože by se mohlo ukázat, že se na to bude vztahovat restituční zákon, až bude jednou schválený. „Na některých místech se ale chovali, jako by blokační paragraf vůbec neexistoval,“ říká Tomáš Holub, generální sekretář České biskupské konference. Lhůta na podání žalob proti porušení blokačního paragrafu vyprší s posledním dnem tohoto roku.

Nejvíce případů je v Praze

Podle Holuba je nejvíc případů na západě Čech a v prstenci kolem Prahy. „Skoro bych řekl, že jak klesá míra religiozity, roste míra porušení blokačního paragrafu,“ dodává generální sekretář. Ani moravským diecézím, kde má církev silnější postavení, se ale případy porušení blokačního ustanovení nevyhnuly. Vtuhle chvíli nelze přesně říci, kolik žalob bude – obecně diecéze udávají, že jich za každou z nich bude v řádu desítek spíše než jednotek nebo stovek. „Ještě zvažujeme, zda doporučíme farnostem, aby podávaly žaloby,“ uvedla mluvčí Biskupství brněnského Martina Jandlová.

Ve většině případů se církev snaží s novými vlastníky dohodnout na nějakém smírném řešení, aby nedělala zlou krev. Zatímproto namísto odesílání obálek na soudy se církevní představitelé pokoušejí jednat. „Nejenže vítáme mimosoudní řešení sporů s obcemi, jsme k němu připraveni,“ potvrzuje Petr Stukbauer, vedoucí restitučního oddělení Biskupství českobudějovického.

Třeba plzeňská diecéze hlásí, že podá asi 80 žalob. „Historický církevní majetek se na našemúzemí dostal neprávem do vlastnictví jiných osob, které nemovitosti často v dobré víře koupily a netušily, že ke změně vlastnictví nemělo vůbec dojít. Nejčastěji se jednalo o zemědělskou půdu,“ popisuje Ján Grajcár, kancléř Biskupství plzeňského. O jaké konkrétní pozemky nebo stavby jde, nechce nikdo detailně komentovat právě proto, že by se tím zahradila cesta k mimosoudnímu řešení. Tím může být třeba dohoda s obcí, že si převezme do svého majetku kostel a přispěje na církevní aktivity – katolíci pak výměnou odstoupí od nároku na nemovitost.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!