Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Poslanec STAN Farský se vzdá mandátu osobně, v únoru se vrací do Česka. Na ambasádě to prý nejde

Jan Farský ve Sněmovně foto:  Michal Šula, MAFRA

Poslanec STAN Jan Farský se vzdá svého mandátu osobně na příští řádné schůzi sněmovny, a to v polovině února. Bude se tedy kvůli tomu vracet letecky z USA, kde je na stáži. Ministerstvo spravedlnosti soudí, že jiné složení mandátu než ve Sněmovně či před českým notářem mohlo vést ke zpochybnění výsledků hlasování poslanců.
  8:49aktualizováno  12:15

„Poslaneckého mandátu se vzdám osobně na příští řádné schůzi Sněmovny dne 15. 2. 2022. Učinit tak na ambasádě není dle společného stanoviska Ministerstva spravedlnosti a Úřadu vlády možné,“ napsal Farský ve středu na Twitteru.

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek už v předchozích dnech upozornil, že má Farský problém má potíže s procedurální formou toho, jak se mandátu  vzdát. Kromě osobní přítomnosti ve Sněmovně byl možný notářský zápis. Nikdo s kompetencí českého notáře však v USA úředně není. I tak by se musel vrátit do Česka.

Ministerstvo spravedlnosti zveřejnilo analýzu, podle níž by jiné složení mandátu než ve Sněmovně či před českým notářem mohlo vést ke zpochybnění výsledků hlasování poslanců.

„Zastáváme stanovisko, že současná právní úprava neumožňuje jiný postup pro vzdání se poslaneckého mandátu, než je buď prohlášení učiněné za osobní fyzické účasti na schůzi Sněmovny, nebo prohlášení ve formě notářského zápisu učiněné před českým notářem,“ uvedlo ministerstvo spravedlnosti. „Jiný postup by podle našeho názoru mohl způsobit právní nejistotu, jakož riziko následného zpochybnění legislativního procesu, zejména výsledků hlasování,“ doplnil úřad.

Farský byl minulý týden pod tlakem médií a nakonec i jeho politických partnerů donucen se mandátu vzdát. Opoziční politici mu vyčetli pohrdání voliči. Záměr oznámil poté, co ho k rezignaci vyzvalo předsednictvo hnutí Starostů a nezávislých. „Nechci komplikovat fungování vlády a našeho hnutí STAN. A tak vyslyším výzvu našeho předsednictva a složím mandát poslance,“ řekl.

Jeho místo ve Sněmovně zaujme dosavadní ředitelka libereckého divadla F. X. Šaldy Jarmila Levko.

Farský motivaci absolvovat stáž na univerzitě ve Spojených státech zdůvodnil úsilím o získání vědomostí, nadhledu a kontaktů, které by pak po zbylé tři a půl roku poslaneckého mandátu zúročil. Přesvědčil však málokoho.

Ústava stanoví, že poslanec se může mandátu vzdát „prohlášením učiněným osobně na schůzi komory, jejímž je členem. Brání-li mu v tom závažné okolnosti, učiní tak způsobem stanoveným zákonem“. V návaznosti na to pak jednací řád Sněmovny uvádí, že pokud poslanci brání v účasti na schůzi závažné okolnosti, může se vzdát mandátu také prohlášením sepsaným formou notářského zápisu, které se doručí předsedovi dolní komory a které nesmí být starší než jeden měsíc.

Ministerstvo spravedlnost zastává v analýze názor, že za zmíněnou závažnou okolnost lze pokládat i zahraniční služební cestu. Míní ale, že notářský zápis nelze nahradit úkonem provedeným před zastupitelským úřadem – a zdůrazňuje, že stejně se k této problematice staví i ministerstvo zahraničních věcí. Daný úkon nemůže podle analýzy provést vzhledem k zájmu státu na vyšší formě kontroly ani zahraniční notář, s čímž souhlasí i Notářská komora ČR.

Sepsání notářského zápisu na dálku v elektronické podobě podle ministerstva i komory rovněž nepřichází v úvahu, protože toto notářský řád výslovně připouští jen u některých agend, typicky u zápisů v oblasti veřejných rejstříků a obchodních korporací.

Autoři: ,

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat