Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Farský ze stáže v USA vzkázal, že chce být opět místopředsedou STAN

Předseda STAN, ministr vnitra Vít Rakušan, s prvním místopředsedou hnutí Janem Farským, který se v únoru vzdal poslaneckého mandátu foto: ČTK

Do vedení hnutí STAN, jímž otřásl policií vyšetřovaný korupční skandál na pražském magistrátu, bude na mimořádném sněmu 23. července v Hradci Králové znovu kandidovat bývalý poslanec Jan Farský. Letos v únoru se Farský vzdal poslaneckého mandátu kvůli studijní stáži na univerzitě v americkém Oregonu.
  13:30

„Po zvážení všech pro a proti budu na červencovém sněmu kandidovat na místopředsedu STAN. Hnutí můžu nabídnout nejen přesah do oblasti mezinárodních vztahů a bezpečnosti, ale také určitý nadhled, který teď myslím potřebujeme. Tím, že jsem se kvůli stáži vzdal poslaneckého mandátu, mám navíc čas a energii více se věnovat aktivitám směřujícím dovnitř hnutí, dalšímu rozvoji programu, vizím,“ napsal na Twitteru Farský, který je nyní prvním místopředsedou hnutí Starostové a nezávislí.

Poděkoval také za „nečekané nominace“ na místopředsedu STAN. Proč nominace označil za nečekané? „Nechci komplikovat fungování vlády a našeho hnutí STAN,“ zdůvodnil Farský v lednu své rozhodnutí vzdát se mandátu. Udělal to ale až po tlaku opozice i vlastního hnutí.

Když získal Farský grant na výzkumný projekt v USA, myslel si, že zvládne skloubit stáž s prací poslance. Ale neřekl o tom nic voličům, o jejichž přízeň se ucházel ve chvíli, kdy už o stáži věděl.

K rezignaci dotlačilo Farského jeho vlastní hnutí den poté, co se premiér a předseda ODS Petr Fiala distancoval od tvrzení Farského, že podpořil jeho rozhodnutí odjet na půlroční studijní stáž v USA a nechat si zároveň poslanecký mandát. „Já bych do Spojených států na půl roku prostě neodjel,“ řekl Fiala v České televizi.

Nové vedení bude STAN volit kvůli korupční kauze Dozimetr, kvůli které byl obviněn dřívější šéf pražské organizace hnutí a náměstek primátor Petr Hlubuček. Aféra už také vedla k pádu ministra školství a zakladatele STAN Petra Gazdíka a to kvůli jeho kontaktům s obviněným podnikatelem Michalem Redlem, jenž byl spolupracovníkem uprchlého Radovana Krejčíře, který je nyní kvůli vraždám ve vězení v Jihoafrické republice.

Všechny krajské organizace STAN, ve kterých již proběhly krajské sněmy, podpořily dosavadního předsedu, ministra vnitra Víta Rakušana. „Na sněmu musíme a hlavně chceme udělat tlustou čáru za kauzou člověka, který absolutně nereprezentoval hodnoty hnutí. My teď děláme všechno pro to, abychom prokázali, že hnutí tvoří úplně jiní lidé a stojí na jiných, čistých základech. Jsme připraveni získat důvěru lidí zpět,“ uvedl Rakušan.

23. ledna 2022

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Mohlo by vás zajímat