Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Farský ze stáže v USA vzkázal, že chce být opět místopředsedou STAN

Předseda STAN, ministr vnitra Vít Rakušan, s prvním místopředsedou hnutí Janem Farským, který se v únoru vzdal poslaneckého mandátu foto: ČTK

Do vedení hnutí STAN, jímž otřásl policií vyšetřovaný korupční skandál na pražském magistrátu, bude na mimořádném sněmu 23. července v Hradci Králové znovu kandidovat bývalý poslanec Jan Farský. Letos v únoru se Farský vzdal poslaneckého mandátu kvůli studijní stáži na univerzitě v americkém Oregonu.
  13:30

„Po zvážení všech pro a proti budu na červencovém sněmu kandidovat na místopředsedu STAN. Hnutí můžu nabídnout nejen přesah do oblasti mezinárodních vztahů a bezpečnosti, ale také určitý nadhled, který teď myslím potřebujeme. Tím, že jsem se kvůli stáži vzdal poslaneckého mandátu, mám navíc čas a energii více se věnovat aktivitám směřujícím dovnitř hnutí, dalšímu rozvoji programu, vizím,“ napsal na Twitteru Farský, který je nyní prvním místopředsedou hnutí Starostové a nezávislí.

Poděkoval také za „nečekané nominace“ na místopředsedu STAN. Proč nominace označil za nečekané? „Nechci komplikovat fungování vlády a našeho hnutí STAN,“ zdůvodnil Farský v lednu své rozhodnutí vzdát se mandátu. Udělal to ale až po tlaku opozice i vlastního hnutí.

Když získal Farský grant na výzkumný projekt v USA, myslel si, že zvládne skloubit stáž s prací poslance. Ale neřekl o tom nic voličům, o jejichž přízeň se ucházel ve chvíli, kdy už o stáži věděl.

K rezignaci dotlačilo Farského jeho vlastní hnutí den poté, co se premiér a předseda ODS Petr Fiala distancoval od tvrzení Farského, že podpořil jeho rozhodnutí odjet na půlroční studijní stáž v USA a nechat si zároveň poslanecký mandát. „Já bych do Spojených států na půl roku prostě neodjel,“ řekl Fiala v České televizi.

Nové vedení bude STAN volit kvůli korupční kauze Dozimetr, kvůli které byl obviněn dřívější šéf pražské organizace hnutí a náměstek primátor Petr Hlubuček. Aféra už také vedla k pádu ministra školství a zakladatele STAN Petra Gazdíka a to kvůli jeho kontaktům s obviněným podnikatelem Michalem Redlem, jenž byl spolupracovníkem uprchlého Radovana Krejčíře, který je nyní kvůli vraždám ve vězení v Jihoafrické republice.

Všechny krajské organizace STAN, ve kterých již proběhly krajské sněmy, podpořily dosavadního předsedu, ministra vnitra Víta Rakušana. „Na sněmu musíme a hlavně chceme udělat tlustou čáru za kauzou člověka, který absolutně nereprezentoval hodnoty hnutí. My teď děláme všechno pro to, abychom prokázali, že hnutí tvoří úplně jiní lidé a stojí na jiných, čistých základech. Jsme připraveni získat důvěru lidí zpět,“ uvedl Rakušan.

23. ledna 2022

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!