Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Fašistický pozdrav už nevadí

Česko

Výročí vzniku Tisovy Slovenské republiky - Bratislavská policie nechala neofašisty v klidu oslavovat

Stovky aktivistů se v Bratislavě pokusily zabránit neofašistům v oslavách výročí vzniku válečného slovenského štátu.

Na rozdíl od policie.

BRATISLAVA/PRAHA Signál, změna postoje vlády, tolerance k neofašistům, nebo jen opomenutí?

Když vloni slovenští neofašisté na náměstí před prezidentským palácem pozdravili své příznivce pozdravem Tisova slovenského štátu „Na stráž“, byl to pro - do té chvíle přihlížející - policisty signál k okamžitému rozpuštění shromáždění. Šéf zakázané Slovenské pospolitosti Marian Kotleba byl před rokem za tento pozdrav, který je obdobou nacistického „Heil Hitler“, zadržen a obviněn „z podpory a propagace skupin směřujících k potlačení základních práv a svobod“.

Včera však nechala policie neofašisty odzpívat neoficiální píseň Tisových luďáků „Hej, Slováci“ a ani po pozdravu „Na stráž“ se nic nedělo. Pět stovek policistů dohlíželo pouze na to, aby byli příznivci slovenského štátu odděleni od stovek občanských aktivistů, kteří proti konání akce přišli protestovat. Členy pospolitosti a jejich sympatizanty oblečené do černých uniforem pak policie doprovodila na Martinský hřbitov k hrobu prvního slovenského prezidenta Jozefa Tisa, který byl popraven jako válečný zločinec. Tam odezněly další projevy chvály na Tisa a jeho válečný režim a shromáždění se pak v klidu rozešlo. „Zásah“ státních úřadů se omezil na prohlášení místopředsedy vlády Dušana Čaploviče, který celou akci slovně odsoudil. „Místopředseda vlády odsuzuje vzpomínkové shromáždění a demonstrace, jejichž organizátoři oslavují vznik válečného totalitního slovenského štátu a zapomínají, jak velkou nenávistí, lidskou bolestí a tragickou skutečností vstoupil do osudů nevinných lidí,“ uvedl Čaplovič.

Stejně v poklidu si mohli v sobotu 71. výročí vzniku Slovenské republiky připomenout další Tisovi příznivci u jeho sochy v Čajakovicích u Nitry. „Hlinka a Tiso pro nás zůstávají morálními autoritami,“ uvedl šéf další neofašistické organizace, Slovenského hnutí obrody, Róbert Švec. „Pro naše hnutí zůstává Tiso navždy vzorem,“ dodal Švec. Hnutí, které na svých internetových stránkách oslavuje Tisa, se současně chlubí, že pořádá přednášky pro děti ve školách, a na stránce má i reklamu vládní Slovenské agentury pro cestovní ruch.

Neofašisté uberou Slotovi Na rozdíl od zakázané Slovenské pospolitosti však Švecovo hnutí zůstává mimo velkou politiku. Šéf pospolitosti Kotleba získal loni 10 procent ve volbách župana Banskobystrického kraje. Neofašisté navíc nedávno ovládli Stranu přátel vína, kterou přejmenovali s odkazem na fašistický válečný stát na Lidovou stranu Naše Slovensko. A podle serveru Aktualne.sk s ní hodlají kandidovat v červnových parlamentních volbách.

Politologové odhadují, že mohou získat mezi 2-3 procenty hlasů. Ty naopak mohou pro přestoupení pětiprocentní hranice vstupu do parlamentu chybět vládní Slovenské národní straně Jána Sloty.

Autor: