6. května 2015 10:53, aktualizováno  11:18 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Fašistka pryč, volali lidé na Le Penovou během projevu ve Sněmovně

Marine Le Penová během konference v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marine Le Penová během konference v Praze | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA S tvrdou kritikou centralizované Evropské unie vystoupila na konferenci ve Sněmovně předsedkyně francouzské krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penová. Evropa podle ní musí být založená na spolupráci svobodných národů.

Začátek projevu kontroverzní političky narušil protest asi mladých desítky lidí, kteří provolávali hesla jako „Fašistka pryč“.

Skupinku tvořiloasi 15 mladých lidí. Když začali křičet Fašistka ven!, část publika začala skandovat Vivat Marine Le Pen! a „Běžte do hajzlu“. Ona sama reagovala větou „Chovejme se jako demokraté.“ Zhruba po minutě vyvedla skupinu - pravděpodobně studentů - ochranka Sněmovny.

„Evropská unie je projektem, který je nebezpečný a utopistický, který byl vnucen, a to bez našeho souhlasu a proti naší vůli, a změnil myšlenku evropské spolupráce v byrokratický zlý sen federalistického charakteru uprostřed globalizace, který je naprostým oponentem liberalismu,“ prohlásila Le Penová.

Občany EU přirovnala k hlavnímu hrdinovi povídky Franze Kafky Proměna, který se změní v obludného brouka. „Musíme se přizpůsobit a rozptýlit v těle monstrózní kreatury, jakou je Evropská unie. Evropská unie je šílenstvím a skrývá se za praporem falešné demokracie, a činí tak státy nesamostatnými,“ řekla. Unii podle ní navíc vedou lidé, kteří ji nejsou schopní bránit před „největším nebezpečím od dob druhé světové války“, kterým měla na mysli islámský terorismus.

Marine Le Penová během návštěvy Sněmovny.
Tomio Okamura

Kromě Le Penové na konferenci vystoupil předseda belgické nacionalistické strany Vlámský zájem Tom Van Grieken, její bývalý šéf a europoslanec Gerolf Annemans nebo zahraničněpolitický mluvčí pravicové Svobodné strany Rakouska Johannes Hübner.

Evropa musí projít proměnou

„Evropská unie se proměnila v hrobku našich nadějí. Euro v podstatě ničí naši ekonomiku,“ dodala francouzská europoslankyně. Le Penová je nejvýznamnějším hostem konference Evropský mír a prosperita po Evropské unii, kterou pořádá neparlamentní Občanská konzervativní strana a poslanec Radim Fiala, který v pondělí vystoupil z opozičního hnutí Úsvit.

„Je třeba Evropy, která bude založená na spolupráci svobodných národů,“ vyzvala Le Penová. Evropa podle ní musí projít institucionální proměnou. „Měli bychom držet Evropu, která bude založená na spolupráci představitelů všech států a musí ‚prostřelit‘ Evropskou komisi,“ doplnila Le Penová.

Ještě než mohla promluvit, se v zadních lavicích sálu zvedlo asi deset mladých lidí s anglicky psanými transparenty vyzývajícími „Le Penová, vrať se domů“ nebo „Nejsi tu vítána, fašistická lady“. Skandovali přitom „Fašistka pryč“. Jejich protest trval asi minutu, než je organizátoři vyvedli. Bývalý předseda Úsvitu Tomio Okamura, který na konferenci také vystoupil, jejich akci označil za „mediální komedii“, jejímž cílem podle něj bylo, aby se odpůrci Le Penové dostali do médií.

Francouzská nacionalistická politička se snaží vytvořit síť spřízněných evropských stran. V Česku její Národní fronta navázala partnerství s OKS bývalého poslance ODS Jiřího Janečka. Dcera kontroverzního francouzského politika Jeana-Marieho Le Pena přiletěla do Prahy v úterý a večer se setkala mimo jiné s bývalým prezidentem Václavem Klausem.

Lidovky.cz, ČTK, Kateřina Šafaříková

Najdete na Lidovky.cz