Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Soud znovu otevřel kauzu opavské firmy FAU, vypovídala i Schillerová

Druhý  zleva Jaroslav Konečný a druhý zprava Bohumír Pavelka v soudní síni, kde se projednává kauza opavské firmy FAU. (24. června 2024) foto: Luděk Peřina, ČTK

Jako svědkyně stanula před olomouckým krajským soudem poslankyně Alena Schillerová z hnutí ANO. Vypovídala v rozsáhlém případu údajného krácení daní se škodou čtvrt miliardy korun. V kauze se zodpovídá 17 lidí a dvě firmy - opavská společnost FAU a firma Verami International Company.
  7:45aktualizováno  12:13

Místopředsedkyně ANO Alena Schillerová dnes u soudu v Olomouci odmítla, že by si před osmi lety z pozice náměstkyně ministra financí zjišťovala informace o společnosti FAU.

Stalo se tak poté, co ji obhájce firmy konfrontoval s osm let starou listinou obsahující informace z daňového řízení týkající se společnosti FAU. Schillerové ji tehdy zaslalo Generální ředitelství cel.

„Zřejmě to vyhodnotili jako složitý případ, jsou tam velké částky a dopad na státní rozpočet,“ vypověděla dnes předsedkyně poslaneckého klubu ANO.

Firma se nyní před olomouckým soudem spolu s dalšími 17 obžalovanými zodpovídá v kauze možného krácení daní při obchodech s palivy se škodou čtvrt miliardy korun.

Podle jejího jednatele Vojtěcha Csabiho šlo o cílenou likvidaci jeho firmy kvůli obchodním zájmům společností předsedy ANO a tehdejšího ministra financí Andreje Babiše.

Listina byla adresována Schillerové 25. dubna 2016, tehdy jako náměstkyně ministra financí měla v gesci daně a cla. Obsahovala informace o aktuálním daňovém řízení, ve kterém figurovala FAU jako ručitel firmy Verami International Company, jež je v kauze rovněž souzena. Obsahovala například i údaje o průměrné měsíční daňové povinnosti.

Schillerová u soudu uvedla, že si není vědoma, že by si tuto zprávu vyžádala, zřejmě to byla podle ní iniciativa Generálního ředitelství cel. Podle ní se s šéfem hnutí ANO Babišem, který byl tehdy ministrem financí, o společnosti FAU nebavila.

Babiš již dříve odmítl, že by jako ministr financí celní správu zneužíval a úkoloval. Schillerová to dnes označila za absurdní. „Sama jsem 25 let pracovala ve finanční správě, jako bývalý úředník vím, že musíte postupovat podle zákonů. Vše, co se odehrávalo v příslušném řízení, řešili profesionálové,“ tvrdí Schillerová.

Podle žalobce Karla Studeného neměl její dnešní výslech s obžalobou nic společného.

„Obžaloba stojí na důkazech, které byly shromážděny ještě předtím, než došlo k jednáním, ke kterým se vyjadřovala svědkyně Schillerová. Obžalovaným je kladena za vinu účast na organizované zločinecké skupině se zkrácením daní ve výši čtvrt miliardy korun,“ řekl žalobce.

Firma skončila v konkurzu

FAU nakonec skončila v konkursu po vydání zajišťovacích příkazů v roce 2016, kterými se finanční správa domáhala stovek milionů korun za údajně neodvedené daně.

Společnost však proti rozhodnutí a postupu finanční správy a celníků následně uspěla u soudů s několika žalobami.

Její jednatel Vojtěch Csabi celou kauzu označil za šikanu, finanční správa však nařčení z účelové likvidace FAU již dříve odmítla.

Schillerová se stejně jako Babiš v roli svědků v této trestní kauze u olomouckého soudu ocitli v souvislosti s tím, že FAU vlastnila sklad pohonných hmot a železniční vlečku v areálu přerovské firmy Precheza z holdingu Agrofert z Babišova svěřenského fondu.

Objevily se spekulace o tom, že za ostrým postupem finanční správy a celníků mohly být obchodní zájmy Agrofertu. Na internetu se v srpnu 2017 objevila anonymní nahrávka, na které Babiš mimo jiné říká, že „naši na FAU zaklekli“. Babiš již dříve odmítl, že by jako ministr financí celní správu zneužíval a úkoloval.

Podle žalobce Karla Studeného skupina lidí a dvě firmy - opavská společnost FAU a firma Verami International Company, jako členové organizované skupiny při nákupu pohonných hmot využili obchodních společností pro řetězovité obchodování se zbožím a vyhnuli se tak zaplacení daně.

Podle žalobce měli rozdělené role se stanovenými úkoly. Soud se tímto případem zabývá již půldruhého roku.

Obžalovaní měli podle žalobce rozdělené role se stanovenými úkoly, přičemž jednatel FAU Vojtěch Csabi údajně trestnou činnost zosnoval a řídil.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!