Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fauly prezidenta Zemana: punková ku*da, Tibet patří Číně i alkoholová viróza

25 let svobody

  6:15
PRAHA - Vrávorání u korunovačních klenotů, prý z důvodů virózy... Rusko se do ukrajinských záležitostí nevměšuje, na Ukrajině zuří klasická občanská válka... A Česká republika nezávislost a lidská práva v Tibetu, léta deklarované politiky včetně prezidenta Václava Havla, neuznává... Server Lidovky.cz udělal inventuru faulů a přešlapů Miloše Zemana po jeho návratu do velké politiky.

Prezident Miloš Zeman foto: ČTK

Ve čtvrtek 25. září se koná internetová aukce exkluzivních fotografií MF DNES.

Faul č. 1: Zeman klamal už v prezidentské kampani
Nepravdivé informace vypouštěl Miloš Zeman už v prezidentské kampani, kde porazil svého protivníka Karla Schwarzenberga. A přestože čistý štít neměl ani kandidát TOP 09, Zeman jasně vyhrál na body.

Zemanův tým použil například tvrzení antisemitského novináře Adama B. Bartoše, že na hradě manželky knížete visí obraz s hajlujícími lidmi a hákovými kříži. Sám Bartoš i Zeman se za lež museli omluvit, jelikož rodina památku už více jak 300 let nevlastní.

V boji o prezidentské křeslo to ale nebyla jediná lež, kterou Zeman použil. Na soka Karla Schwarzenberga například vytáhl tzv. lex Schwarzenberg. „Jestliže byl pan Schwarzenberg vlastenec, a já o tom nemám informace, proč Národní shromáždění přijalo tento zákon?“ řekl Zeman. Ukázalo se však, že Schwarzenbergovu rodinu vyvlastnili neprávem.

Zeman versus Karel Schwarzenberg

Miloš Zeman při slavnostním otevření komory s korunovačními klenoty.

Faul č. 2: Prezident Zeman vrávorá u klenotů
V květnu roku 2013 na sebe Miloš Zeman poprvé výrazně upozornil. A to na slavnostním ceremoniálu, při kterém byly z Korunní komory v chrámu sv. Víta v Praze vyzvednuty korunovační klenoty. Zeman na sebe při odemykání strhl pozornost nejistou, vrávoravou chůzí. V jednu chvíli se dokonce musel opřít o zeď, aby udržel stabilitu a nespadl. Po celou dobu měl ve tváři nepřítomný výraz.

„Podepsala se na něm lehká viróza, se kterou bojuje několik dnů. To byl jediný důvod k té lehké indispozici. Má teploty a začínající chřipku, tak byl ve čtvrtek trochu malátnější,“ uvedla na dotaz serveru Lidovky.cz tehdejší mluvčí Hradu Hana Burianová. Prezident Zeman podle jejích slov strávil poté několik dní na lůžku. Slovo viróza navíc čtenáři serveru Lidovky.cz označili jako slovo roku 2013.

Jenže podle Miroslavy Němcové (ODS) byl Miloš Zeman jednoznačně opilý. Coby bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny patřila mezi klíčníky a stála hned vedle českého prezidenta. „Mohl vrávorat z jiných důvodů, ale poznala jsem to, protože jsem byla těsně vedle něj, a z toho dechu cítíte, jestli má virózu, nebo je tam jiný důvod,“ řekla současná poslankyně. VÍCE čtěte ZDE.

Zeman versus Němcová

Za šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem stojí prezident Vladimir Putin...

Faul č. 3: Ruská agrese? Nikoli, na Ukrajině je občanská válka

Vyhrocená situace na Ukrajině, útoky proruských separatistů či anexe Krymu není podle Miloše Zemana ruskou invazí a agresí mocnosti vedené Vladimirem Putinem. Jedná se prý o ukrajinskou občanskou válkou. „Máte-li na mysli občanskou válku na Ukrajině, tak je především ji potřeba pravdivě pojmenovat a říci poctivě, že to opravdu je občanská válka. Samozřejmě, že se z ní může stát i ruská invaze, ale v této fázi je to občanská válka mezi dvěma skupinami ukrajinských obyvatel,“ uvedl Zeman v pořadu rádia Frekvence 1. Prohlásil také, že věří slibům ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova, že na ukrajinském území neoperují žádné ruské armádní jednotky.

Vyjádření českého prezidenta k situaci na Ukrajině později kritizoval mimo jiné švédský ministr zahraničí Carl Bildt. „Nevím, jestli existuje česká zpravodajská služba, máte ji? Mohl by se zeptat jich,“ uvedl na adresu Miloše Zemana.

Zeman versus Bildt

Pussy Riot předtím, než byly tři z nich zadrženy

Faul č. 4: Prezidentský slovník: Ku*da, zku***li, ho**o

Vulgarismy nešetřil Miloš Zeman v posledních Hovorech z Lán, které vysílal Český rozhlas. Třeba ruskou punkovou kapelu Pussy Riot označil za „pornografickou skupinku“. „Víte, co to je Pussy [pasy], pane moderátore?“ zeptal se Jana Pokorného. Poté, co moderátor správně opravil výslovnost na [pusy], Zeman odvětil: „Ku*da. V textech této skupiny je to ku*da sem, ku*da tam, opravdu dokonalý případ politického vězně...“ uvedl prezident.

Zeman vulgarismus prý použil proto, aby citoval některé výrazy z písní Pussy Riot, jejíž název přeložil jako „ku*dí řev“. Komentátor Alexandr Mitrofanov však na Twitteru uvedl, že ruská punková skupina podobné výrazy ve svých písních nepoužívá. „Prošel jsem texty Pussy Riot. Pár sprostých slov. Jeden „penis“. Jeden „úd“. Žádná ku.da. Ani sem. Ani tam,“ napsal Mitrofanov.

Zeman versus Pussy Riot

 

Prezident Miloš Zeman s čínským premiérem Li Kche-čchiangem v Pekingu. Na...

Faul č. 5: Čínská nadvláda Tibetu svědčí

Miloš Zeman se vyjádřil i k postavení Tibetu a otázce lidských práv, kterou v zahraniční politice Česká republika v čele s Václavem Havlem vždy hlasitě akcentovala. Při nedávné návštěvě Číny prohlásil, že Česká republika neuznává nezávislost Tibetu a Tchaj-wanu.

Svůj názor zopakoval i v nedávném vyjádření: „Tibet ve středověku byla země ovládaná lámaistickým duchovenstvem. Byla to (...) země mnichů, kterým Tibeťané sloužili. Byli zakováváni do okovů a za vážnější prohřešky jim byly vylupovány oči. Jestliže toto považujete za demokratickou společnost, pak já opravuji a říkám, že toto je částečně feudální a otrokářská společnost,“ uvedl Zeman pro server Novinky.cz.

Tvrzení, že se Tibeťané mají pod čínskou nadvládou lépe než ve středověku, v rozhovoru pro Lidovky.cz vyvrátil profesor historie Ladislav Vojáček. „Středověké právo bylo kruté i u nás. Ale nejen tresty, časté ukládání trestu smrti u nižších vrstev společnosti zpravidla spojené s dlouhým bolestivým umíráním, s předchozím mučením či mrzačením,“ uvedl Vojáček.

Středověk byl podle jeho názoru krutý téměř ve všech zemích. „Předpokládám však, že o středověkém tibetském právu pan prezident nehovořil pro samotný středověk, ale proto, že ve východních oblastech, zejména pokud nebyly v intenzivním styku s evropskou civilizací, podstatné prvky středověkých náboženských právních systémů přežívaly a přežívají až do doby moderní.“

Zeman versus profesor historie

Třídenní demonstrace za čistý vzduch ve dnech 11, 12 a 13. listopadu 1989 v...

Faul č. 6: Zásah na Národní třídě nebyla krvavá řež

Prezident Miloš Zeman v nedávné debatě bilancující 25 let od sametové revoluce uvedl, že důvodem revoluce v listopadu 1989 nebyl zásah Sboru národní bezpečnosti, nýbrž falešná zpráva o smrti studenta Martina Šmída. Tu tehdy do zahraničních médií rozšířil disident Petr Uhl, který uvěřil Drahomíře Dražské, která si ji vymyslela. Informace prakticky pomohla urychlit pád předlistopadového režimu v Československu. Pronesl také, že ze strany komunistického režimu nedošlo k násilnému potlačení. „Přátelé, nebyla to žádná krvavá řež, nebyl to žádný nestandardní masakr, byla to jedna z ‚x‘ demonstrací.“

Podle historika Petra Blažka je ale takové vyjádření nešťastné. „Miloš Zeman měl možná na mysli, že tomu předcházela celá řada demonstrací a studenti byli jen jednou z několika vrstev spíše té poslední hodiny, které potom tvořily revoluci,“ uvedl pro Českou televizi.

Zpráva o úmrtí studenta Šmída byla podle jeho názoru sice zásadní, ale demonstrace rozhodně nebyla potlačena jako ty předchozí. Podobně brutální útoky si policie podle Blažka dovolila snad jen v době Palachova týdne. „17. listopad patřil k jedněm z nejtvrdších, tam byli nasazeni příslušníci Odboru zvláštního určení - proslulé červené barety a ty velmi brutálním způsobem zmlátily lidi,“ uvedl historik. Podle pamětníků šlo protestujícím studentům skutečně o život.

Zeman a sametová revoluce

Autor: