Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Febiofest ocenil malé Kurdy

Česko

Děti a Turecko. Zdá se, že obojí teď na filmových festivalech letí. Po Berlinale vyhrál i na Febiofestu film turecké provenience, který nahlíží svět očima ještě nepříliš přivyklýma školní docházce.

Turecko-německá koprodukce Děti z Diyarbakiru je vítězným filmem letošního ročníku mezinárodního filmového festivalu Febiofest. Občanská porota s čestným předsedou dirigentem Liborem Peškem dala debutu autorského režiséra Miraze Bezara přednost před dvanácti dalšími evropskými snímky.

Děti z Diyarbakiru jsou příběhem dvou malých kurdských sourozenců z města na jihovýchodě Turecka, kde žijí převážně Kurdové. Ti jsou trnem v oku tureckým nacionalistům a s tichým souhlasem vlády čelí šikaně různých polooficiálních organizací. Otec s matkou chlapce Firata a dívky Gülîstan jsou kvůli byť jen vlažné sympatii ke kurdskému disentu brutálně popraveni před zraky svých dětí. Ty se o sebe potom musejí samy postarat na ulicích velkoměsta – na nichž po čase narazí na vraha svých rodičů.

Není těžké pochopit, čím Bezarův film porotu oslovil: přinejmenším v první třetině útočí na city dost brutálně, jakkoliv trochu neuměle. Děti jsou krásné, rodinka šťastná, všichni se mají rádi jako na barvotiskovém obrázku. Pak přijde šok – a stejně intenzivní obrazy strádání. Scenárista a režisér v jedné osobě naštěstí najde půdu pod nohama a ve chvíli, kdy malé hrdiny nastrčí do náručí pouličního dětského gangu, už film vede docela zručně. S ústředním padouchem, členem tajné policie JITEM, si nakonec poradí docela vtipně a klopotný začátek vyváží příjemně otevřeným koncem.

Děti z Diyarbakiru nemají daleko k vítězi letošního Berlinale – snímku Bal (Med). I ten se odehrává na východě Turecka a vypráví o chlapci, jenž přišel o otce. Bal je však proti Bezarově titulu lyričtější, nesnaží se o sociální kritiku a je také natočený zkušenější rukou.

Febiofest spolu s hlavní cenou Grand Prix uděluje i 5000 eur, určených distribuční společnosti, která vítězný film uvede do tuzemských kin. Stejně jako v případě loňského a předloňského ročníku však ani o Děti z Diyarbakiru není zájem. Zatím?

Se závěrem pražské části festivalu byly také slavnostně předány výroční ceny české filmové kritiky Kristián za rok 2009. Nejlepším hraným snímkem za dané období bylo celkem očekávaně vyhlášeno retrodrama Protektor, na dalších stupních se umístil další historický snímek 3 sezony v pekle a současná satira Muži v říji. Na poli animované tvorby opět nepřekvapivě zvítězil půvabný titul Na půdě aneb Kdo má dneska narozeniny. Nejlepším dokumentem se stala svého druhu roadmovie Vítejte v KLDR. Anticenu Hroch pro nejhorší film roku „vyhrála“ komedie Ulovit miliardáře. Na včerejším slavnostním zakončení pražské části Febiofestu v multiplexu Cinestar Anděl převzal cenu Kristián za celoživotní přínos světové kinematografii herec Bruno Ganz. Za devět uplynulých dní proběhlo v Praze 422 projekcí ve čtrnácti sálech. Febiofest však nekončí: v regionech potrvá až do 18. dubna.

Autor: