Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Febiofest se vydává na cesty

Česko

Na Ozvěnách Febiofestu (od 6. do 16. dubna) se představí 22 filmů v 6 městech Čech a Moravy.

Vprogramu najdou diváci ochutnávku z filmové hostiny, jež dnes večer končí v pražském multiplexu CineStar Anděl. Připravena je pro ně ale i domácí novinka, kterou publikum v Praze ještě nevidělo. Febiofest totiž uvede v předpremiéře film Mamas & Papas, do kterého režisérka Alice Nellis obsadila například Zuzanu Bydžovskou, Marthu Issovou, Zuzanu Čapkovou, Zuzanu Kronerovou či bratry Filipa a Michala Čapky. Snímek je mozaikou osudů několika manželských či partnerských dvojic, které v určitém zlomovém bodě života řeší otázky chtěného, nechtěného, vytouženého nebo zmařeného rodičovství. Část filmu se natáčela u moře, a některé scény dokonce i pod mořskou hladinou.

Regionální ozvěny začínají v úterý 6. dubna v Hradci Králové a vzápětí převezmou festivalovou štafetu Pardubice a Liberec. Pardubičtí pořadatelé připravili

Pokračování na straně III

Febiofest se vydává na cesty

Dokončení ze strany I

pro diváky opět bonus v podobě speciálního promítání v prostoru, který se tematicky vztahuje k určitému snímku. Tentokrát padla volba na dokument Občan Havel přikuluje, jehož projekce se odehraje v neděli 11. dubna od 18.00 v pardubickém pivovaru. Febiofest na Moravě zahájí 12. dubna Brno, odkud filmová karavana zamíří do Olomouce a Ostravy. Poslední festivalové projekce se uskuteční v kinosálech těchto tří měst v pátek 16. dubna.

Mimopražská část Febiofestu nabízí kromě zmíněných titulů ještě dvacet dalších filmů různých žánrů z různých koutů světa. Je to například slovenský raperský příspěvek do hlavní soutěže festivalu Bratislavafilm, poetický snímek o fantazii a dětství režiséra Spika Jonzeho Max a maxipříšerky nebo „antiromantická“ komedie 500 dní se Summer.

Fanoušky sci-fipotěší thriller Měsíc, výpravnou podívanou nabídne italská sága Baaria a zklamáni nebudou ani obdivovatelé velkých hereckých osobností - mj. díky dramatu Neohlížej se, v němž účinkují Sophie Marceauová a Monica Bellucciová.

Domácím reprezentantem je v putovní části Febiofestu také nový snímek režiséra a kameramana Ivana Vojnára Cinematerapie, jenž vznikl jako originální variace na nejrůznější reality show. Česká televize odvysílala inzerát na neobvyklý casting, jehož účastníci měli promluvit o svých vlastních životech. Jedenáct z nich pak podstoupilo „cinematerapii“, která jim dala šanci, aby se osvobodili od svých traumat.

Poté, co skončí poslední projekce 17. ročníku Febiofestu v Brně, Olomouci a Ostravě, pokračuje slovenská část festivalu. Ta ovšem funguje dramaturgicky jako zcela samostatný projekt, jenž je mj. i největší přehlídkou české filmové a televizní tvorby v zahraničí.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...