Filmový festival Febiofest zveřejnil kompletní program. Láká například na poctu Olivieru Assayasovi, latinskoamerické panorama či zajímavé české debuty a slibuje provázanost se sociální sítí GetGlue. Akce začíná za dva týdny.
Pět a půl hodiny. Tak dlouho trvá jedna z největších lahůdek nadcházejícího osmnáctého ročníku filmové přehlídky Febiofest. Je jí nezkrácená verze snímku Carlos – biografie stejnojmenného mezinárodního teroristy, který pracoval mimo jiné pro KGB, východoněmeckou Stasi či Lidovou frontu pro osvobození Palestiny.
Monumentální Carlos je součástí retrospektivní pocty režisérovi a kritikovi Olivieru Assayasovi, který festival navštíví. K vidění v ní bude dále „film o filmu“ Irma Vep, rodinné drama Letní čas a (pro změnu tříhodinová) adaptace novely Jacquese Chardonna Sentimentální osudy.
Vedle již ohlášeného islandského filmaře Fridrika Thóra Fridrikssona a amerického kameramana Edwarda Lachmana se dalším hostem letošního Febiofestu stane Milan Lasica, který akci navštíví v rámci slovenského dne 29. března. Šíři jeho talentu ukážou uváděné tituly Sladké hry minulého léta, Srdečný pozdrav ze zeměkoule, Utekajme, už ide a Pasti, pasti, pastičky.
Přijede také filmařská dvojice Oliver Ducastel a Jacques Martineau. Duo scenáristů a režisérů tematizuje homosexuální identitu v měnící se společnosti, život s AIDS a rozmanité podoby instituce rodiny. Kompletní retrospektiva jejich tvorby včetně novinky Strom a les proběhne v rámci sekce Jiný břeh. Ta reprezentuje různorodost dnešní „queer“ kinematografie: nabízí například kostýmní britské melodrama Tajné deníky slečny Listerové, brazilskou komedii o proměnách pohlaví Elvis & Madona, kombinaci soft porna se zombie hororem L. A. Zombie nebo melancholickou oslavu homosexuální něhy z Hongkongu Amfetamin.
Jádro sekce Asijské panorama tvoří čtveřice filmů z Číny, ilustrující tendence tamní kinematografie. S historizujícím remakem kriminálky bratří Coenů Zbytečná krutost, který loni soutěžil na Berlinale, přichází známý režisér Zhang Yimou. Ten natočil i citlivou mainstreamovou romanci Láska hlohového stromu. Wang Bingův Příkop ukazuje stinné stránky života v komunistické zemi a Zimní prázdniny (režie Li Hongqi) jsou absurdní fraškou z čínského maloměsta.
V bloku Proti proudu se objeví zejména tituly talentovaných debutantů. Patří mezi ně i Čech Jan Wolf, který u svého snímku Normalis sám zastal snad devatero řemesel. Vizuálně vytříbený příběh z Prahy roku 1968 vzbuzuje srovnávání se „zázračným dítětem francouzské kinematografie“ Xavierem Dolanem.
Velký prostor dostane latinskoamerický film, samostatné sekce se dočká Mexiko. V pražském kině Ponrepo budou v rámci oslav 80. výročí založení ateliérů Barrandov k vidění snímky klasiků tuzemské filmové produkce. Letiště Ruzyně, kam pojede speciální autobusový servis, zažije bezplatné promítání snímků s leteckou tematikou.
Čestnou předsedkyní třiatřicetičlenné hlavní poroty se stane herečka Dagmar Havlová. Porota vznikne na principu průřezu českou společností tak, aby v ní zasedli demograficky co nejrůznorodější lidé. Posuzovat budou snímky ze sekce Nová Evropa, v níž se poprvé po čtyřech letech objeví i tuzemský zástupce – celovečerní debut Václava Kadrnky Osmdesát dopisů, uvedený i v bloku Forum na letošním Berlinale. V rámci doprovodného programu proběhne Febiofest Music Festival, nabízející každý den pět koncertů. Zahrají například kapely Sunflower Caravan, Čankišou nebo obnovená Vltava. Výstava fotografa a kameramana Davida Cysaře přinese detailní portréty hostů minulých ročníků přehlídky.
Osmnáctý ročník Febiofestu začíná za čtrnáct dní. Pražská část v multiplexu Cinestar Anděl potrvá do 1. dubna, poté proběhnou ozvěny v osmi dalších městech České republiky. Kompletní program přehlídky, čítající 190 filmů z šestapadesáti zemí, a další informace jsou na webu www.febiofest.cz.
***
V rámci doprovodného programu proběhne Febiofest Music Festival, nabízející každý den pět koncertů. Zahrají například kapely Sunflower Caravan, Čankišou nebo obnovená Vltava. Chystá se také výstava fotografií.