Fenin přebil lapálie brankou

FOTBAL V ZAHRANIČÍ

Čeští fotbalisté v evropských soutěžích o sobě dali hned v prvním kole vědět. Martin Fenin zařídil výhru Frankfurtu, gól Václava Svěrkoše zajistil tři body Sochaux a Tomáš Necid se stal hrdinou CSKA.

FRANKFURT/PRAHA Má talent, kvůli kterému se o něm vždy mluvilo jako o velké naději českého fotbalu, jenže místo gólů na sebe poslední dobou poutal pozornost spíš jedním průšvihem za druhým.

V dubnu sehrál fotbalista Martin Fenin jednu z hlavních rolí při večírku reprezentantů po utkání se Slovenskem, zlomil si žebro a kvůli červnové operaci třísel nakonec přišel i o část letní přípravy.

Dost na to, abyste o něm řekli, že se mu smůla lepí na paty.

Za bláznivými měsíci však dvaadvacetiletý útočník udělal ráznou tečku. V sobotu se stal hrdinou Frankfurtu, když svým gólem rozhodl o výhře 3:2 na půdě Brém v úvodu německé bundesligy.

Fenin se tak po návratu na hřiště trefil v každém utkání, do kterého nastoupil, byť až proti Brémám to bylo naostro. „Zatím letos čtyři utkání a šest gólů. Je to super,“ řekl Fenin pro své internetové stránky.

O víkendu se přitom stejný kousek podařil i dalším českým útočníkům. Václav Svěrkoš zazářil v prvním kole francouzské ligy vítěznou brankou svého Sochaux proti Auxerre. Tomáš Necid zase po pěti minutách na hřišti spasil ruský CSKA Moskva, když v poslední minutě zasadil rozhodující úder Permu.

Před dnešním srazem národního týmu, který ve středu čeká přátelské utkání s Belgií, je to obzvlášť dobrá zpráva pro kouče Ivana Haška. Ze Svěrkoše se dost možná stane klíčový útočník, Fenin s Necidem zase figurují mezi náhradníky. Mladý útočník Frankfurtu si přitom zápasové zatížení vyzkoušel poprvé po operaci až před dvěma týdny. „Ještě ve středu jsem hrál přátelák a necítil jsem se po něm moc dobře. Trenér se mě ptal, jestli chci jet s týmem do Brém. Řekl jsem, že ano, ale nepočítal jsem, že bych šel na hřiště,“ líčil.

Sám čekal, že bude utkání sledovat jen z tribuny, jenže kouč Michael Skibbe ho posadil na lavičku. A Feninův návrat pak ještě urychlilo zranění kanonýra Amanatidise, který vstřelil první dva góly Frankfurtu a o přestávce musel ze hřiště. Operovaná třísla zatím drží „Byl jsem z toho, že mám jít na hřiště, nesvůj. Po tom zranění jsem se trochu bál. Přece jen... Něco jiného je hrát přátelák a naskočit do bundesligy,“ přiznal Fenin.

Jeho chvíle přišla v 71. minutě, kdy kolenem tečoval střelu po rohovém kopu a se štěstím rozhodl. Po utkání si pak pochvaloval, že ho operovaná třísla nijak výrazně neomezovala. „Do sprintů jsem chodil naplno, ale cítil jsem, že ve vyhrocené situaci bych asi ještě uhnul. V rámci možností to ale bylo dobré,“ pochvaloval si.

***

FOTBALOVÝ SERVIS

Německo

1. kolo: Brémy - Frankfurt 2:3 (12. Özil z pen., 44. Sanogo - 6. a 42. Amanatidis, 71. FENIN), Dortmund - Kolín nad Rýnem 1:0 (75. vlastní Matip), Hertha Berlín -Hannover 1:0 (81. Kačar), Mohuč - Leverkusen 2:2 (5. Hoogland, 81. Gunkel - 42. Derdiyok, 43. Kiessling), Norimberk - Schalke 1:2 (87. Mintál - 36. a 50. Kuranyi), Hoffenheim - Bayern Mnichov 1:1 (41. Obasi - 25. Olič), Bochum - M´gladbach 3:3 (51. a 52. Azaouagh, 63. Šesták - 19. Arango, 26. Colautti, 40. Brouwers), Freiburg - Hamburk 1:1 (65. Bechmann - 3. Pitroipa).

Francie

1. kolo: Auxerre - Sochaux 0:1 (40. SVĚRKOŠ), Grenoble - Marseille 0:2 (1. Niang, 82. Cheyrou), Le Mans - Lyon 2:2 (21. Maiga, 58. Coutadeur - 28. Bodmer, 90. Lisandro López), Monako - Toulouse 1:0 (44. Nene), Montpellier - Paris St. Germain 1:1 (90. Spahic - 71. Guily), Rennes - Boulognesur-Mer 3:0 (7. Bangoura, 45. Mangane, 90.+2 Leroy), St. Etienne - Nice 0:2 (39. Traoré, 88. Remy), Bordeaux - Lens 4:1 (54. a 90.+3 Gourcuff, 13. Wendel, 90.+2 Šammach - 40. Džimaa), Valenciennes - Nancy 1:3, Lille - Lorient 1:2.

Itálie

Superpohár: Inter Milán - Lazio Řím 1:2 (63. Matuzalem, 66. Rocchi - 77. Eto'o).

Rusko

17. kolo: FK Moskva - Kazaň 1:3, Nalčik -Spartak Moskva 2:4, Krasnodar - Saturn MO 0:2, Dynamo Moskva - Groznyj 0:1, Samara -Lokomotiv Moskva 1:3, Zenit - Tomsk 0:2, CSKA Moskva - Perm 1:0 (gól NECID).

Druhá liga

2. kolo: Žižkov - Vítkovice 1:0, Sparta B -Opava 0:0, Hlučín - Třinec 0:4, Vlašim - Sokolov 2:2, Zlín - Čáslav 1:0, Karviná - Hradec Králové 0:1, Ústí n. L. - Dukla 2:1.

Baník Ostrava 1 Viktoria Plzeň 0

Branka: 84. Zeher. Rozhodčí: Královec - Teuber, Koval. ŽK: Bolf, Neuwirth - Lecjaks, Rada. Diváci: 6465. Poločas: 0:0.

Ostrava: Buček - Zawada (89. Řezník), Neuwirth, Bolf, Tomašák - Marek -Varadi (78. Strnad), Lukeš, Lička, Mičola (90. I Hjong-sang)- Zeher. Plzeň: Daněk - Limberský, Hájovský, Rada, Lecjaks - Petržela (71. Rajtoral), Horváth, Rýdel (87. Navrátil), Kolář, Jiráček (89. Mlika) - Střihavka.

Bohemians 1905 0 FK Jablonec 1

Branka: 40. Vošahlík. Rozhodčí: Matějek - Filípek, Handlíř. ŽK: Šisler, Hartig -Pavlík, Vošahlík. Diváci: 6914. Poločas: 0:1. Bohemians 1905: Sňozík - Jindřišek, Lukáš, Nikl, Rychlík - Štohanzl (59. Šisler), Kaufman, Adam, Róth (54. Bartek) -Zelenka (71. Nešpor), Hartig. Jablonec: Špit - Zábojník, Huber, Drsek, Krejčí - Haurdič, Pavlík, Loučka (71. Eliáš), Jablonský (74. Kovařík) - Lafata, Vošahlík (85. Vukovič).

FK Teplice 3 České Budějovice 0

Branky: 4. Stožický, 22. Mahmutovič, 79. Vidlička. Rozhodčí: Příhoda - Večeřa, Pelikán. ŽK: Ljevakovič - Mezlík, Leština. Diváci: 3956. Poločas: 2:0. Teplice: Grigar - Vidlička, Lukáš, Klein, Rosa - Mareš, Ljevakovič, Vachoušek, Stožický (77. Hesek) - Vondrášek (68. Verbíř), Mahmutovič (86. Merzič). Č. Budějovice: Kučera - Riegel, Hunal, Žižka, Leština - Hudson (54. Šíma), Mezlík (79. Timm), Homoláč, Dolejš - Meszároš, Sedláček (27. Ondrášek).

Slovan Liberec 0 1. FC Brno 1

Branka: 35. Rabušic. Rozhodčí: Adam -Moudrý, Urban. ŽK: Nezmar - Lira, Jílek. Diváci: 4872. Poločas: 0:1.

Liberec: Hauzr - Gebre Selassie, Holeňák, Dejmek, Janů - Vácha, Gecov, Frejlach (57. Čorič), Dočkal (61. Bosančič) -Diviš (72. Nezmar), Kerič. Brno: Bureš - Križko, Dvorník, Jílek, Dřížďal - Michna (61. Dostálek), Mareček, Polách (75. Léo), Lira - Rabušic, Došek.

1. FC Slovácko 2 Sigma Olomouc 0

Branky: 7. Švancara z pen., 28. Chmelíček. ŽK: Kubáň, Fujerik, Abrahám, Švancara, Filípko - Onofrej, Janotka, Dreksa. Diváci: 7258. Poločas: 2:0. Slovácko: Filipko - Kubáň, Struhár, Formánek, Urbánek - Fujerik, Perůtka (46. Abrahám), V. Valenta (72. Němčický), Cleber -Chmelíček (67. Ondřejka), Švancara. Olomouc: Drobisz - Rossi, Dreksa, Škerle, Onofrej - Janotka, Kaščák, Bajer (54. Hořava), Otepka, Petr - Ordoš (67. Šultes, 72. Caihame).

PŘÍŠTÍ KOLO

Dnešní dohrávka - 17.30 SK Kladno - Mladá Boleslav (ČT 2).

4. kolo Pátek 14. srpna - 19.00 1. FC Brno - 1. FC Slovácko. Sobota 15. srpna - 18.00 Sparta Praha - SK Kladno, 18.15 České Budějovice - Slavia Praha (ČT 4). Neděle 16. srpna - 17.00 Bohemians Praha - FK Teplice, Mladá Boleslav - 1. FK Příbram, Viktoria Plzeň - Slovan Liberec. Pondělí 17. srpna - 17.30 FK Jablonec - Baník Ostrava (ČT 2)