7. dubna 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Gangy vyměnily násilí za zločin bílých límečků. Nejvíce kauz souvisí s korupcí

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Lidové noviny

PRAHA Když v březnu detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) spustili razii v případu Stoka, byl to pro mnohé šok. Domovní prohlídky proběhly u šéfa poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka, předsedy antimonopolního úřadu Petra Rafaje či ředitele firmy Kapsch Karla Feixe v souvislosti se zakázkou na výběr mýta. Kromě toho skončil v policejní cele starosta městské části Brno-střed Jiří Švachula, a to kvůli údajně zmanipulovaným tendrům.

Na první pohled ojedinělá kauza je ve skutečnosti zlomkem z dvou set případů v oblasti závažné hospodářské trestné činnosti a korupce, kterými se NCOZ zabývá a jimž se zjednodušeně říká kriminalita bílých límečků. A právě k ní se stále častěji uchylují i gangy, jejichž doménou byla násilná kriminalita. Podle šéfa centrály Jiřího Mazánka jde o fenomén posledních let.

„Organizovaný zločin přechází do korupční agendy a snahy ovládat veřejné peníze. Nejvíce kauz příslušných NCOZ je v linii závažné hospodářské trestné činnosti a korupce,“ řekl v rozhovoru pro LN bývalý vyšetřovatel, který od loňska elitnímu útvaru velí. 

Ze statistik plyne, že na stolech detektivů NCOZ leží 400 kauz. Polovina z nich připadá právě na hospodářské a korupční delikty. Vysvětlení je podle Mazánka jednoduché: „Před dvěma týdny dávali film Legendy zločinu. Bylo to o britském organizovaném zločinu ze 60. let. Velmi dobře ukazoval, že se zločincům dařilo dobře žít, pokud se věnovali hospodářské kriminalitě a provozování nočních klubů. Velmi rychle byli ale dopadeni, jakmile začali vraždit,“ říká šéf centrály.

Místo násilí bílé límečky

NCOZ je od vzniku v roce 2016 rozčleněna do pěti sekcí. Ty mají na starosti boj s nejvážnějšími formami kriminality v Česku. Mezi ně patří organizovaný zločin, terorismus a extremismus, kybernetická kriminalita a již zmíněná závažná hospodářská trestná činnost, korupce a finanční kriminalita. Ačkoli v ní slouží necelá tisícovka detektivů z celkem 40 tisíců policistů v zemi, výrazně se podílí na zajišťování peněz, které pocházejí z nelegální činnosti.

Za dvanáct měsíců zajistila centrála zhruba polovinu všech špinavých peněz. Konkrétně mezi srpnem 2017 a 2018 to bylo 3,3 miliardy korun z celkem 7,4 miliardy, které zachytila policie.

Jak složité je ovšem dopadnout kromě peněz i hlavy mafie v složitých propletencích firem, popisuje poslední výroční zpráva NCOZ. „Sankce hrozící fyzickým osobám, které jednají v zájmu právnické osoby, se ukazují jako málo účinné. Ve složité struktuře obchodní společnosti, která má často nadnárodní charakter, lze s obtížemi nalézt konkrétní odpovědnou osobu. I v případě, že je tato osoba nalezena, se její trestní odpovědnost setkává s důkazní nouzí.“

Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky

PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano
PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano

Přítel na mě tlačí že chce druhé dítě synovi je 6 let a že by to už chtělo druhé. Jenže já druhé nechci. Když mu řeknu důvody ( jsem na vše sama nemáme ani hlídací babičku, přítel s námi nikam nechce výlet, dovolená vše sama se synem.) On si stejně mele svou ale že by něco změnil to ne.