Ferrari slavilo díky Alonsovi

Velkou cenu Itálie formule 1 v Monze ovládla domácí značka. Kromě vítězství se raduje i ze třetího místa

MONZA/PRAHA Příkaz splnil dokonale. Před Velkou cenou Itálie dal prezident Ferrari Luca di Montezemolo jasný pokyn: „Nic jiného než vítězství neberu.“ A pilot jeho stáje Fernando Alonso pokyn poslechl. V Monze vyhrál před Jensonem Buttonem a týmovým kolegou Felipem Massou.

„Tenhle výsledek nám přidal na sebedůvěře a také motivuje celý tým. Jeden závod může pořádně zamíchat pořadím v šampionátu. V posledních pěti závodech musíme být konzistentní,“ přemítal Alonso.

Pořadím jezdců však zamíchal už včerejšek. O vedení totiž přišel dosavadní lídr z McLarenu Lewis Hamilton, který si hned ve druhé šikaně poškodil kolo při kontaktu s Massou a krátce nato musel odstoupit. „Chtěl jsem se dostat před něj, byl jsem ale u Massy moc blízko a on mi to kolo secvaknul,“ krčil bývalý mistr světa rameny.

Hamilton přišel o vedení v MS Hamilton tedy nebodoval a díky tomu se před něj dostal pilot Red Bullu Mark Webber, který včera dojel šestý. „Ještě není konec, ale právě takové chyby, jako jsem udělal dneska, člověka mohou stát šampionát. Můžu za to vinit jenom sebe,“ sypal si Angličan popel na hlavu.

Jeho stájový kolega a úřadující mistr světa Button prožil přece jen povedenější závod. Start zvládl nejlépe, když se přehnal kolem vítěze kvalifikace Alonsa.

Šestatřicet kol vedl, ale zastávku v boxech lépe zvládlo Ferrari a Button se musel spokojit s druhým místem. „Nemyslím si, že jsme byli tak silní jako Ferrari. Ale šlo to dobře, byl jsem spokojený s autem a prospělo to i mým nadějím v šampionátu, teď když míříme z Evropy,“ líčil britský jezdec.

Alonsův triumf rozjásal rudě oděné tribuny. Vždyť tifosi čekali na vítězství domácích miláčků ve Ferrari dlouhé čtyři roky. Naposledy jim radost přivezl Michael Schumacher. „Dnešní vítězství tak můžu přirovnat snad jen k triumfu v mé domácí Grand Prix Španělska v roce 2006. V obou případech se jedná o velmi speciální momenty. Je to skvělý pocit,“ rozplýval se Alonso.

A jásat mohou i fanoušci F1. Pět závodů před koncem šampionátu je reálně ve hře o mistra světa pět jezdců. Vedoucí Webber má se ziskem 187 bodů na Hamiltona náskok pěti bodů, o dalších 16 bodů zpět je Alonso (166). Jen o bod méně má Button, další dva body manko má Němec Sebastian Vettel, který dojel v Monze čtvrtý.

***

VC ITÁLIE V MONZE

* Výsledky: 1. Alonso (Šp./Ferrari) 1:16:24,572 (prům. rychlost 240,850 km/h), 2. Button (Brit./McLaren) -2,938, 3. Massa (Braz./Ferrari) -4,223.

* Průběžné pořadí MS (po 14 z 19 závodů): 1. Webber (Austr./Red Bull) 187, 2. Hamilton (Brit./McLaren) 182, 3. Alonso 166, 4. Button 165, 5. Vettel (Něm./Red Bull) 163.

* Pohár konstr.: 1. Red Bull 350, 2. McLaren 347, 3. Ferrari 290.