Ferrari slavilo. Možná předčasně

Velkou cenu Německa F1 vyhrál Alonso před Massou, stáj však zřejmě užila nepovolenou týmovou režii

HOCKENHEIM/PRAHA Přehnal se kolem něj rudý monopost Fernarda Alonsa a krátce poté se mu ve sluchátkách ozvalo: „Hodný hoch. Teď to jen drž. A promiň.“

Stáj Ferrari při včerejší Velké ceně Německa formule 1 získala double, když za Alonsem dojel jeho kolega Felipe Massa. Jenže tenhle triumf by mohl italskou stáj, která se v dosavadním průběhu ročníku trápila, přijít pěkně draho.

Ferrari totiž očividně použilo při předjíždění zakázanou týmovou režii. Ve 49. kole Massa po výjezdu ze zatáčky Spitzkehre okruhu Hockenheimring pustil Alonsa bez boje před sebe. A všemu předcházela „nevinná“ otázka od inženýra Roba Smedleyho na Massu: „Takže: Fernando je rychlejší než ty. Můžeš potvrdit, že jsi rozuměl?“

Brazilec zřejmě rozuměl dobře, protože o dvě kola později se Alonso prohnal kolem něj. Na vysvětlenou: Alonso je v průběžném pořadí lépe postaveným jezdcem Ferrari, a proto bylo pro tým výhodné nechat vyhrát jeho.

Pokuta 100 000 dolarů a další řešení u Světové rady FIA Jejich okatého postupu si však nemohlo nevšimnout vedení závodu. Jen chvíli poté, co na stupních vítězů začaly osychat kapky šampaňského z oslav, se šéfové Ferrari museli vypravit na kobereček a všechno vysvětlit. Neúspěšně.

Stáj z Maranella dostala pokutu 100 000 dolarů (1,94 milionu korun) za porušení pravidel a provinění proti sportovnímu duchu. Výsledky zůstaly prozatím v platnosti, případ však bude ještě řešit Světová rada Mezinárodní automobilové federace FIA.

„Nebyla to žádná týmová režie,“ odmítal obvinění šéf stáje Stefano Domenicali. „Já jen viděl, že Felipe zpomalil. Člověk musí využít každou příležitost,“ pravil Alonso na tiskové konferenci. Ta se prakticky celá točila kolem inkriminovaného předjížděcího manévru. Třetí na stupních vítězů Sebastian Vettel se skoro nedostal ke slovu.

Jeden z novinářů se dokonce Alonsa zeptal, zda by přirovnal triumf k vítězství ze Singapuru 2008. Tehdy Alonso vyhrál pouze proto, že jeho kolega u Renaultu Nelson Piquet narazil úmyslně do bariér...

Massa, který se mezi nejlepší tři piloty dostal letos teprve potřetí, byl viditelně zklamaný. „Fernando mě prostě předjel. Vše, co vím, je, že musím pracovat pro tým. A to jsem dělal,“ vykládal novinářům. Na otázku, zda si myslí, že by si zasloužil vítězství, odpověděl: „No, myslím, že ano.“

Jasno měl už krátce po závodě o celém incidentu i šéf týmu Red Bull Christian Horner. „To byl snad ten nejjasnější příklad týmové režie, jaký jsem kdy viděl, obzvlášť kvůli tomu, že se tým posléze jezdci omlouval,“ kroutil hlavou.

I přes vítězství Ferrari si vedení v šampionátu jezdců i Poháru konstruktérů uchovala dvojice z McLarenu – Lewis Hamilton a Jenson Button. Včera totiž dojeli na čtvrtém, respektive pátém místě.

***

GRAND PRIX NĚMECKA * Výsledky: 1. Alonso (Šp./Ferrari) 1:27:38,864 (prům. rychlost: 209,788 km/h), 2. Massa (Braz./Ferrari) -4,196, 3. Vettel (Něm./Red Bull) -5,121. * Průběžné pořadí MS (po 11 z 19 závodů): 1. Hamilton 157, 2. Button 143, 3. Webber (Austr./Red Bull) 136. * Pohár konstruktérů: 1. McLaren 300, 2. Red Bull 272, 3. Ferrari 208, 4. Mercedes 132.