Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Festival „lásky a míru“ slaví čtyřicátiny

Česko

BETHEL V pátek 15. srpna 1969 přesně v 17.07 hodin odstartoval největší rockový festival pod širým nebem Woodstock ’69. Legendární setkání pak skončilo v pondělí ráno a záhy se stalo symbolem končící éry hnutí hippies i protestem proti válce ve Vietnamu a proti establishmentu.

Své jméno dostal festival podle města Woodstock na jihu státu New York, poblíž kterého se měl původně konat. Nakonec se konal na pozemcích farmáře Maxe Yasgura poblíž města Bethel.

Očekávali devětkrát míň lidí Uspořádali ho čtyři nadšenci, mladí muži, z nichž nejstaršímu bylo šestadvacet let. Očekávali, že by na víkendovou akci mohlo dorazit asi padesát tisíc lidí. Nakonec se jich podle policejních odhadů sjelo na čtyři sta padesát tisíc (ačkoliv tamní kronikář si poznamenal neuvěřitelný počet sedmi set tisíc účastníků).

Festival sice komplikovalo počasí (s přestávkami celý víkend pršelo), jinak se ale obešel bez větších problémů. Vystoupilo na něm na čtyřicet účinkujících, mimo jiné Grateful Dead, Janis Joplinová, The Who, Jefferson Airplane, Carlos Santana, Joe Cocker, Ten Years After, Crosby, Stills, Nash and Young nebo Jimi Hendrix, který tenkrát celou hudební přehlídku uzavřel.

Přestože se podle vzoru Woodstocku doslova strhlo nadšení pro pořádání podobných hudebních festivalů pod širým nebem, jedinečnou atmosféru v duchu hesel hnutí hippies „láska, mír a porozumění“ z roku 1969 se podle pamětníků už nikdy zopakovat nepodařilo.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!