19. května 2015 11:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Festival OUT of HOME startuje. Děti z dětských domovů si vyzkouší netradiční profese

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Děti z dětských domovů dostanou příležitost vyzkoušet si spoustu profesí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Děti z dětských domovů dostanou příležitost vyzkoušet si spoustu profesí. | foto: OUT of HOME

PRAHA Přes 250 dětí z dětských domovů z celého Česka se vypraví o víkendu 29. až 31. května do Prahy, aby si na festivalu OUT of HOME vyzkoušely netradiční a zajímavé profese.

Závěrečný hudební večer festivalu, na němž vystoupí známý DJ Friky, se uskuteční v pražském P. M. Clubu. Krédem akce, která se koná již po osmé, je: „Každý může být tím, čím si bude přát – stojí to jen trochu víc úsilí.“

„Festival je pro celý organizační tým srdeční záležitostí a každý rok vidíme, že má smysl tuto akci pořádat. Děti získají nejen přehled o různých profesích a brigádách, kterým by se mohly jednou věnovat, ale mohou také zažít týmové ducha a zároveň ukázat své talenty a posílit si sebevědomí,“ říká Klára Chábová, organizátorka OOH. 

Soutěž o víkendový workshop

Do letošního ročníku se zapojilo 23 dětských domovů. Každý dětský domov absolvuje během dne tři zážitková stanoviště, kde se děti seznámí s netradičními, či pro ně úplně novými profesemi. Vyzkouší si je, dozví se také praktické informace – kolik je možné si touto prací vydělat, jaké vzdělání je potřeba a nechybí ani kreativní workshop s konkrétním zadáním. Tato hra je bodována, na konci zážitkové hry jsou pak vyhlášeny výsledky. „Tři vítězné domovy pak získají víkendový workshop, který je zaměřený na aktivní prožití volného času. Děti se tak mohou zúčastnit windsurfingového kurzu na nechranické přehradě, golfového workshopu na Moravě, oblíbené jsou také exkurze do médií,“ dodává K. Chábová.

Do festivalu jsou zapojeni i hudebníci, které děti navštíví.

Do festivalu jsou zapojeni i hudebníci, které děti navštíví.

Hlavním cílem festivalu OUT of HOME je představit dětem možnosti, které mají, když opustí dětský domov. „Většina z nich nemá o své budoucnosti představu, navíc bojují s velmi nízkým sebevědomím a neumějí si představit, co je čeká za dveřmi dětského domova,“ popisuje důvody Klára Chábová, kvůli kterým festival založila. 

23 stanovišť v Praze

V letošním roce se do festivalu opět zapojí i známé osobnosti. Stanoviště Módní návrhář zaštiťuje Liběna Rochová, která do projektu zapojuje i své studenty. Na stanovišti Spisovatel bude jako lektorka působit spisovatelka Radka Denemarková. Stanoviště Hudebník zase povede známé hudební uskupení Clarinet Factory. Na dalších stanovištích mohou pak děti navštívit hasiče, filmaře, fotografa, architekta, ilustrátora, kriminalistu, herce, maskéra, moderátora. Děti se podívají také do firem, kde by mohly jednou pracovat. Vyzkouší si tak profesi baristy ve Starbucksu, pracovníka call-centra ve Vodafonu, zavítají i do společnosti Samsung, či do Modré pyramidy. Práci novináře si vyzkouší v redakci Lidových novin a serveru Lidovky.cz. Celkem bude pro děti připraveno 23 stanovišť po celé Praze.

„Zajímavé pro děti také je, že se dostanou do reálných firem a na místa, kde se dané profese opravdu vyskytují. Spolupracujeme tak již několik let například s Dejvickým divadlem, kde máme stanoviště Maskér a Herec, s Modrou pyramidou, kde je zase stanoviště Finanční plánování pro starší děti a další. Účastníci zážitkové hry si tak prohlídnou místa, kde by třeba mohli jednou sami působit,“ uzavírá Chábová.

Více informací o festivalu naleznete na www.mimodomov.cz

Lidovky.cz
  • 0Diskuse