Milionu návštěvníků dnes podle všeho dosáhne celková návštěvnost letošních brněnských slavností. A to jsou teprve v polovině.
BRNO Festival Brno - město uprostřed Evropy se příští rok znovu rozšíří. O víkendu to oficiálně potvrdili pořadatelé akce, která je již nyní podle všeho největším zábavním podnikem v republice. Například sobotní belgický ohňostroj na Brněnské přehradě sledovalo podle oficiálních odhadů 180 tisíc lidí. Celková návštěvnost se s dnešním dnem může dostat přes milionovou hranici.
Primátor Roman Onderka potvrdil, že příští rok by se měl v ulicích Brna konat velký karneval. O jeho základ se postarají herci brněnských divadel, zapojit by se však měli i obyvatelé a návštěvníci města. Inspirací mohou být například karnevaly v Benátkách a v dalších městech. „Karneval by úzce souvisel s Nocí kejklířů pořádanou brněnskými divadly, která by se měla rozrůst do několikadenního divadelního festivalu,“ potvrdil Jiří Morávek, který je hlavním organizačním garantem akce Brno - město uprostřed Evropy.
Už letos akci rozšířila například výstava soch v ulicích či víkendové mistrovství ve voltiži, které tuto sobotu a neděli zabralo velkou část náměstí Svobody. O další prodloužení usilují například hotely a obchodníci, pro které by to znamenalo i zvýšení tržeb. A vítají to i Brňané. „Po zbytek roku se toho děje méně, tak proč to nenatáhnout,“ svěřila se Brňanka Jana Peštová. Lidé se už naučili i své soukromé akce „ladit“ s festivalem, takže například oslavy plánují tak, aby jim navázaly na ohňostroj či jinou část zábavy. „V sobotu slavila kamarádka třicetiny a její manžel o deset víc. Na lodi a u přehrady. Ohňostroj to pak korunoval,“ popsala další Brňanka Ilona Musilová.
Letošní ročník akce přitom je přibližně těsně za polovinou - v sobotu nad hladinu Brněnské přehrady vylétly ohnivé efekty belgických ohňostrůjců. Ty provázelo nevhodné počasí, dým zůstával na místě odpalu. „Proto také nakonec zrušili úvodní pasáž, kdy chtěli některé akustické efekty odpálit bez doprovodné hudby. Diváky tak mohla zarazit dlouhá úvodní promlka,“ poznamenal Morávek.
I přes rekordní zájem lidí mají zatím oslavy vcelku hladký průběh. Vážnější problémy nehlásili o víkendu ani zdravotníci, i když velké horko a dusno navýšilo standardní počet výjezdů. Sanitky mířily hlavně ke kardiakům, chronicky nemocným a těhotným ženám. „V sobotu jsme museli večer na přehradu vyjíždět čtyřikrát. Třikrát se jednalo o drobnější úraz, v jednom případě o náhlou slabost,“ upřesnila mluvčí Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje Barbora Zuchová. V době ohňostroje je navíc připravená sanitka vždy také přímo u přehrady.
Spokojeni jsou zatím také strážníci. Na každý z ohňostrojů jich přímo na přehradě a bezprostředním okolí „dohlíží“ stovka. „Zatím všechno jde bez výraznějších potíží. Obvykle řešíme jen drobnější incidenty s opilci, ale nikdo ještě neskočil do vody, aby doplaval k pontonu. A nikomu se ani nic zásadnějšího nestalo,“ uvedla mluvčí městské policie Denisa Kapitančiková.
Brno přivítá Japonce, kteří zářili i v Paříži Čtyři roční období Japonska je název ohňostroje, který dnes ve 22.30 nad Brněnskou přehradou odpálí japonští tvůrci. Tvrdí, že spojí umění ohně s tradiční poezií waka. Jako hudební doprovod si kromě povinného Furianta od Bedřicha Smetany zvolili stylovou japonskou kompozici. Japonci v Evropě vystupují velice zřídka, zazářili ale například v Paříži. Jejich účast na festivalu Ignis Brunensis je proto potvrzením významu brněnské akce.
Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání
Regionální mutace| Lidové noviny - Brno