Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Festival v Benátkách slaví

Česko

Novinky Woodyho Allena, Kennetha Branagha, Petera Greenawaye nebo Nikity Michalkova budou k vidění na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách, který startuje právě dnes.

BENÁTKY/PRAHA Nejstarší filmová přehlídka letos slaví sedmdesát pět let od založení. Na „oslavy narozenin“ se do Benátek chystá například Woody Allen, který tu sice mimo soutěž, ale veřejně vůbec poprvé uvede svůj nový snímek Cassandra’s Dream, Keira Knightleyová, ta doprovodí zahajovací film Atonement (Pokání), nebo Tim Burton, pro kterého je tu připravena čestná cena za jeho dosavadní tvorbu. Významné výročí je ovšem jen jakousi záminkou pro oslavy, festival se sice poprvé skutečně konal už v roce 1932, ale kvůli několika přerušením se letos nekoná pětasedmdesátý, nýbrž čtyřiašedesátý ročník.

Festival dnes večer zahájí soutěžní snímek Pokání britského režiséra Joea Wrighta, natočený podle stejnojmenného románu britského spisovatele Iana McEwana z roku 2001. V hlavních rolích komorního dramatu uvidí diváci vedle Vanessy Redgraveové i Keiru Knightleyovou a Jamese McAvoye.

O hlavní cenu benátské přehlídky, Zlatého lva, bude usilovat dvaadvacet snímků, dalších jedenáct dokumentárních filmů bude uvedeno ve dvou sekcích nazvaných Horizonty, které jsou určeny kreativně pojatým titulům. O držitelích cen bude rozhodovat porota, jíž předsedá čínský režisér Yimou Zhang, pomáhat mu budou například jeho kolegové Alejandro González Inárritu nebo Jane Campionová. Ceny se budou předávat v sobotu 8. září.

Bob Dylan v podání šesti herců

Mezi soutěžními tituly dominuje americká produkce, USA se podílely na osmi filmech z dvaadvaceti, které komise vybrala do hlavní soutěže. Několik snímků se obrací k válce v Iráku.

Režisér Brian De Palma představí v Benátkách snímek Redacted (Redigováno), který líčí osud mladé Iráčanky, znásilněné a posléze zavražděné americkými vojáky. Irácká válka se také stala námětem filmu In the Valley of Elah (V údolí Elah) režiséra Paula Haggise: voják z povolání v podání Tommyho Lee Jonese pátrá po osudech syna vyslaného na frontu. Netrpělivě je očekáván experimentální snímek Todda Haynese I’m not There (Nejsem tam), pojednávající o životě Boba Dylana. Slavného písničkáře ve filmu hraje hned šest herců - například Richard Gere, Heath Ledger, ale i herec tmavé pleti Marcus Carl Franklin nebo herečka Cate Blanchettová. Andrew Dominik zase představí western The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford (Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem), v němž proslulého banditu ztělesňuje Brad Pitt. Režisér Tony Gilroy do Benátek přiveze snímek Michael Clayton s Georgem Clooneym v hlavní roli.

Asie se představí koprodukčním snímkem Lust, Caution (Touha, opatrnost) tchajwanského filmaře Anga Leea nebo filmem Japonce Takašiho Miikeho (Sukiyaki Western Django).

Nejdelší - bez sedmi minut tříhodinový - film přiveze do Benátek Rus Nikita Michalkov. Jeho opus nazvaný Dvanáct je volně inspirován slavným soudním dramatem Dvanáct rozhněvaných mužů.

Evropskou kinematografii reprezentují dva Britové, Kenneth Branagh s filmem Sleuth (Slídil) a Ken Loach se snímkem It’s a free world (Tohle je svobodný svět). Domácí italskou kinematografii zastupují Andrea Porporati se snímkem Il dolce e l’amaro (Sladký a hořký), Paolo Franchi s titulem Nessuna qualita agli eroi (Nekvalitní hrdinové) a Vicenzo Marra s filmem L’ora di punta (Ve špičce).

Už před začátkem přehlídky vzbudila v italských médiích rozruch herečka Fanny Ardantová, která v Marrově filmu hraje. V jednom rozhovoru uvedla, že sympatizuje s teroristickou skupinou Rudé brigády. Za svůj výrok se pak musela omluvit.

Atmosféru letošního ročníku by měla podle pořadatelů dotvořit přehlídka spaghetti westernů, jejíž sestavení dostal na starosti americký režisér Quentin Tarantino.

Přehlídka vyvrcholí udělením mimořádných Zlatých lvů - jeden je připraven pro amerického režiséra Tima Burtona, na jehož počest bude v Benátkách promítnut snímek Noční můra před Vánoci ve 3D verzi. Druhá cena za přínos světové kinematografii připadne italskému režisérovi Bernardu Bertoluccimu, který se dočká uvedení restaurovaných verzí dvou snímků ze začátku své kariéry.

Autor:

Mohlo by vás zajímat