Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Festival ve Vratislavi

Česko

Psalo se před 20 lety - Loni bylo na VŠ jen osm klubů důstojníků a praporčíků v záloze

SAMIZDAT

Vpátek 3. 11. dopoledne byl slavnostně zahájen Festival nezávislé české kultury v polské Vratislavi. Součástí tohoto festivalu byl seminář o české kultuře, který probíhal na Vratislavské univerzitě.

V aule Leopoldina této univerzity zahájil seminář i festival profesor František Janouch ze Stockholmu. Na zasedání dále promluvili historik Vilém Prečan, žijící v NSR, Jacek Baluch, krakovský bohemista, podtajemník polského ministerstva zahraničních věcí Stefan Starczewski a konečně rektor Vratislavské univerzity Mieczyslaw Klimowski, který prohlásil, že učiní vše pro to, aby byla na Vratislavské univerzitě opět otevřena jako studijní obor bohemistika. Na zasedání byl rovněž přečten text Václava Havla a dopis Josefa Škvoreckého, adresovaný účastníkům semináře o festivalu. Před univerzitou se prodávaly české knížky vydané v exilu a dále publikace českých autorů v polštině, které byly dosud vydávány nezávislými nakladatelstvími. Podle odhadů organizátorů se festivalu zúčastnilo přes 4000 lidí. Agentura AP uvedla 5000 účastníků.

Neoficiálně byl festival zahájen už ve čtvrtek 2. 11. vernisáží obrazů, které byly zabaveny při dopravě do Polska. Vystaveny byly pouze prázdné rámy s popisem děl a účastníkům vernisáže byl rozdáván katalog.

Třetí tajemník čs. velvyslanectví ve Varšavě Pavel Svítil prohlásil dne 2. 11. sekretářce poslance Sejmu Zbigniewa Janase, který je jedním z mluvčích Polsko-čs. solidarity, jež festival spolupořádal, že čs. bezpečnostní orgány měly v podezření, že malba na obrazech pouze zakrývá vzácné staré malby a že v současné době pracuje skupina odborníků, která má toto podezření potvrdit, nebo vyvrátit. Organizátoři festivalu vyjádřili přesvědčení, že tato otázka bude jistě vyřešena, až festival skončí.

Čs. orgány státní moci se neomezily pouze na tento zásah. Ve dnech 2. a 3. 11. znemožnily několika desítkám čs. občanů vycestovat do Polska. Do vlaku Bohemia, odjíždějícího 2. 11. večer z Prahy, nastoupil v Hradci Králové větší počet příslušníků Sboru ozbrojené ochrany železnic a příslušníků Pohraniční stráže, kteří v součinnosti s příslušníky StB, cestujícími tímto vlakem již z Prahy, přinutili asi 30 čs. občanů z vlaku vystoupit. Odebrali jim pozvání a vouchery na pobyty v hotelu. Podle zpráv z Vratislavi bylo takto postiženo asi 100 cestujících, kteří hodlali jet do Polska tímto vlakem.

Organizátoři a účastníci festivalu poukazují na to, že tyto operace čs. pohraničních orgánů, jejichž smyslem je zabránit čs.-polským stykům a spolupráci, se odehrávaly na polském území.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...