Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Festivalem proti rasismu

Česko

May Day chce spojit zábavu s angažovaným přístupem k okolnímu světu

PRAHA Po vydařeném prvním ročníku Festivalu proti rasismu připravuje Antifašistická akce i pro tento rok prvomájový festival. Ten letošní proběhne pod názvem May Day – Festival proti rasismu. Idea celé akce zůstává stejná: dokázat, že zábavu lze spojit s kritickým a angažovaným přístupem k okolnímu světu a že lhostejnost a apatie ke svému okolí nejsou řešením.

Zpátky k tradicím Letos festival svým vystoupením podpoří domácí hiphopová legenda PSH (na snímku raper Orion), japonští mágové Envy, kteří vystoupí v ČR poprvé za svou patnáctiletou kariéru, La Fraction z Francie a především legendární politická hardcore a punková kapela Propagandhi, která vystoupí jako headliner celého festivalu. Domácí scénu podpoří navíc veteráni české antifašistické scény Edelweiss Piraten. Další jména budou následovat.

Kromě hudby na publikum čeká, stejně jako loni, řada zajímavých stánků skupin a organizací, jejichž společným jmenovatelem je kritický přístup k současnému politicko-ekonomickému uspořádání a nabízení vlastních alternativ.

Aktuálním názvem May Day chtějí organizátoři navázat na původní tradici 1. máje, která je odkazem anarchistického hnutí konce 19. století. První máj je připomínkou toho, že v tomto světě dostanete máloco zadarmo a většinu dnes samozřejmých věcí bylo nutné v minulosti tvrdě vybojovat. Stále inspirativní je i idea svobodné a rovnoprávné společnosti.

Dobrovolně a zdarma Je příznačné, že od devadesátých let se v Česku vede o toto datum další zápas. Nejhlasitěji se ho snaží přivlastnit neonacistické skupinky, kterým se po celých dvacet let – a nejen v tento den – staví na odpor právě část společnosti označovaná za anarchistickou. Z většiny jde o mladé lidi, kteří se staví aktivně k životu a odmítají být pouhým poslušným kolečkem v soukolí státně-byrokratického aparátu a ekonomického systému.

K odhodlání k pozitivním změnám společnosti by chtěl přispět i letošní festival May Day. První máj by se tak podle pořadatelů měl stát svátkem všech svobodomyslných lidí. Akce je připravená podobně jako loni na dobrovolném základě, proto je vstup zdarma.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách
Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách

Také jste radši, když si děti oblíbí hezkou českou písničku místo nějaké v angličtině? Pak se vám rozhodně bude líbit tahle rybičková písnička od...