Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Fiala: Minulost nezměníme,ODS musí hledět vpřed. Kmotři jsou už jinde

Předseda Občanské demokratické strany Petr Fiala u řečnického pultíku na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda Občanské demokratické strany Petr Fiala u řečnického pultíku na... | foto: ČTK

PRAHA Šéf ODS Petr Fiala vyzval členy, aby se přestali zabývat špatnou minulostí strany, kterou nemohou změnit, a začali pracovat na zlepšení situace v ODS. Soustředit se na budoucnost je podle Fialy jediné řešení pro ODS, jejíž preference se zhruba rok pohybují v jednociferných číslech. Řekl to ve svém úvodním projevu na 25. kongresu strany v pražském Karlíně.

"Není pravda, že budeme čistší, pokud si budeme stále sypat popel na hlavu. Nemohu změnit minulost ODS. Zajímá mě budoucnost. To je jediné řešení pro ODS," řekl účastníkům mimořádného kongresu Fiala. "Nikoho naše vnitřní starosti nezajímají. Přestaňme si nadávat, zmateně pobíhat v kabině a pojďme hrát fotbal," přirovnal Fiala straníky ke členům fotbalového týmu.

ČTĚTE TAKÉ

Ti nejhorší již odešli

S připomínkou citátu prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka "Nebát se a nekrást" řekl, že v případě ODS už se nekrade, protože není co. Straníci se podle něj ještě musí zbavit strachu z minulosti. "Selhali jste? Řídí vás kmotr? Ti, kterých se to týká, jsou už snad pryč, nyní kandidují za jiné politické strany nebo se vydávají za nezávislé," poukázal Fiala na některé bývalé členy ODS. Dodal, že ostatním stranám tyto bývalé členy ODS přeje.

PSALI JSME

ODS podle svého předsedy prošla vleklou krizí, opustila svůj pravicový program a nechala se ovládat těmi, které zajímal jen ekonomický prospěch. Důsledkem této éry je řada problémů, se kterými se nyní potýká, mimo jiné špatná finanční situace. Podle Fialy strana dluží miliony korun, ale s věřiteli se domlouvá na splátkových kalendářích a zadlužení postupně snižuje.

Plán ODS

ODS slibuje ve svém novém programu zjednodušení a snížení daní, jednotnou DPH 15 procent či snížení odvodů zaměstnavatelů na sociální pojištění.

Dalším cílem má být podle Fialy sjednocení volebních a jednacích řádů ve straně, posílení možnosti vedení zasáhnout tam, kde dochází k poškozování zájmů ODS, a posílit zapojení řadových členů.

,
Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...