Čtvrtek 21. září 2023, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Fiala se zastal Blažka. Nový rozpočet jeho vláda připraví do šesti týdnů

Fiala: Zeman má stále výhrady k jednomu z kandidátů na ministry foto: ČTK

Nový premiér, lídr koalice SPOLU a šéf ODS Petr Fiala se zastal kandidáta na ministra spravedlnosti Pavla Blažka. Nepočítá s tím, že by ještě dělal nějaké změny v seznamu navržených kandidátů. Nový rozpočet jeho příští vláda připraví do šesti týdnů, aby dlouho netrvalo provizorium.
  14:47

„Pavla Blažka znám z akademického prostředí třicet let. Je jeden z nejvzdělanějších lidí v politice,“ řekl premiér Petr Fiala v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. 

Odpovídal na otázku, zda ještě neudělá změnu na postu ministra spravedlnosti, jehož nominace se podle moderátora nezdála Pirátům a Milionu chvilek pro demokracii.

„Jeho manželka působí jako exekutorka. V roce 2010 vyšlo najevo, že od roku 2002 (v tom roce se stal Blažek radním v Brně-střed), získala od úřadu 90% všech zakázek na exekuce,“ vyčítá na svém facebookovémum profilu Blažkovi například bývalý šéf Milionu chvilek Mikuláš Minář.

Fiala ale nechce připustit žádnou změnu svého seznamu navržených ministrů. Předpokládá, že jeden z kandidátů, k němuž má výhrady prezident Zeman, přesvědčí i hlavu státu. Odmítl potvrdit, že jde o kandidáta na ministra zahraničí, Piráta Jana Lipavského. „Výhrady se týkaly určitých postojů,“ řekl Fiala k tomu, co Zemanovi vadí na jednom z kandidátů do jeho vlády.

Je podle něj možné, aby vláda hovořila rozumněji při epidemických opatřeních. Jako příklad uvedl v OVM zákaz vánočních trhů když jsou otevřené velké obchody. O tom hovořil již v Lánech poté, co Zeman jmenoval novým premiérem.

Upravený státní rozpočet s nižším schodkem bude jeho nová vláda schopna připravit do šesti týdnů, aby rozpočtové provizorium netrvalo příliš dlouho.

Ošetřovné i bonus při karanténě ještě upraví

Fiala také počítá s tím, že strany nové vládní koalice ve Sněmovně upraví návrhy, které ještě Babišova vláda předložila tak, aby je poslanci mohli ve středu schválit na mimořádné schůzi - jde o prodloužení ošetřovného podobně a zvláštní příspěvek pro lidi v karanténě či izolaci kvůli covidu.

„My se budeme snažit k tomu přistupovat maximálně odpovědně, ale i kooperativně. My ty návrhy vezmeme, dáme k nim vlastní pozměňovací návrhy, upravíme je a v nějaké formě je necháme projít. Upravíme je, aby to odpovídalo i naší představě,“ řekl nový premiér.

Babišův kabinet znovu navrhuje zavést krizové ošetřovné. Činit by mělo 80 procent základu výdělku místo běžných 60 procent, vyplácet by se mělo po celou dobu uzavření třídy či školy kvůli koronaviru kromě dnů prázdnin. Lidé v karanténě a izolaci mají dostávat k náhradě mzdy či platu příspěvek až 370 korun denně. Obojí by se mělo podle návrhu Babišovy vlády vyplácet zpětně od listopadu.

Kompenzační bonus pro podnikatele se má týkat osob samostatně výdělečně činných a společníků malých společností s ručením omezeným, budou moci žádat až o 1000 korun denně. Příspěvek lidem pracujícím na dohody o provedení práce nebo na dohody o pracovní činnosti bude činit 500 korun denně. Podpora je zaměřena na firmy a podnikatele, u kterých klesly v rozhodném období tržby o 30 a více procent. Podle návrhu by finanční správa měla bonus vyplácet zpětně od 22. listopadu.

Autor: