Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Fiala hostil české premiéry. U jednoho stolu se sešli velcí političtí soupeři

Setkání premiérů ČR. foto: Twitter Úřadu vlády

V Kramářově vile se u jednoho stolu na večeři sešli velcí političtí soupeři z posledních třiceti let. Expremiér Mirek Topolánek za ODS i jeho rival Jiří Paroubek z ČSSD, premiér Petr Fiala z ODS i jeho předchůdce a šéf ANO Andrej Babiš, i bývalí premiéři Vladimír Špidla a dnešní prezident Miloš Zeman, kteří byli rivaly, ač z jedné politické strany.
  17:59aktualizováno  19:20

Premiér Fiala v Kramářově vile hostil české premiéry za třicet let od vzniku samostatné České republiky po rozdělení Československa.

Jako jedni z prvních dorazili bývalý premiér Petr Nečas s druhou manželkou Janou a expremiér Jiří Paroubek se současnou partnerkou, exposlankyní za ČSSD Gabrielou Kalábkovou.

„Myslím, že to je krásné výročí, republice se daří,“ řekl expremiér Jiří Rusnok, který se zastavil při příchodu do Kramářovy vily u novinářů.

„Já jsem se rozhodl k třicátému výročí samostatné České republiky pozvat na večeři všechny, kteří zastávali od 1. 1. 1993 funkci předsedy vlády České republiky. Navzdory tomu, že mnozí byli navzájem politickými soupeři nebo jsou, nebo že máme rozdílné názory na spoustu věcí, pokládám za dobré a chci, abychom v takovýchto slavnostních chvílích byli všichni pohromadě,“ řekl Fiala.

Nedorazili Sobotka a Tošovský

Fialu rozesmála otázka na nejlepšího premiéra za třicet let samostatné České republiky. „To samozřejmě nebudu hodnotit. Až zase jednou budu mít možnost psát texty jako politolog, tak se určitě vrátím k tomu, jak kdo vykonával funkci premiéra,“ odpověděl. „Myslím, že to ani není můj úkol. Je to úkol politologů, novinářů, historiků a dalších, aby se tím zabývali,“ řekl Fiala.

Před slavnostní večeři dosavadních premiérů se setkal s prezidentem Milošem Zemanem na tradičním novoročním obědě. Zeman mu tak pak večer oplatil, když přijel za Fialou do Kramářovy vily s manželkou Ivanou. Tentokrát v roli expremiéra jednobarevné menšinové vlády ČSSD z éry opoziční smlouvy.

Večeře se zúčastnila většina bývalých předsedů české vlády. Nedorazili ani Josef Tošovský, ani Bohuslav Sobotka.Stanislav Gross zemřel v roce 2015.

Česká republika měla ve své historii zatím celkem 13 premiérů. U jednoho stolu se tak poprvé potkali Václav Klaus, Miloš Zeman, Vladimír Špidla, Jiří Paroubek, Mirek Topolánek, Jan Fischer, Petr Nečas, Jiří Rusnok, Andrej Babiš a Petr Fiala.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!