28. června 2019 20:36 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Fiala v dění kolem Staňka vidí překrývání Babišových kauz. Podle Bartoše porušuje prezident své povinnosti

Petr Fiala při hlasování sněmovny o nedůvěře vládě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Fiala při hlasování sněmovny o nedůvěře vládě. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Praha Prezident Miloš Zeman podle předsedy ODS Petra Fialy svým otálením kolem odvolání ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) překrývá kauzy kolem premiéra Andreje Babiše (ANO).

Předseda Pirátů Ivan Bartoš uvedl, že Zeman porušuje své ústavní povinnosti a vláda by měla řešit problémy Česka, nikoliv stále své vlastní. Předseda KSČM Vojtěch Filip naopak přivítal páteční prohlášení Babiše a vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD), že o záležitosti budou dál jednat.

Bartoš uvedl, že Zeman by se měl držet toho, co mu ukládá ústava. „Bohužel jsme u něho dlouhodobě svědky nerespektování a v tomto případě dokonce porušování ústavních pravomocí,“ napsal. Zemanovy kroky podle něj nepřispívají stabilitě na politické scéně. „Bohužel jsme opět svědky toho, že současný prezident společnost spíše rozděluje, než spojuje,“ dodal.

Kritizuje také, že kabinet se musí neustále zabývat svými vlastními problémy, například trestním stíháním premiéra Babiše. „Nebo nekonečným odvoláváním ministra kultury. Místo aby vláda řešila problémy ČR, řeší vláda svoje vlastní,“ uvedl.

Fiala na Twitteru napsal, že problémem Česka je trestně stíhaný premiér se střetem zájmů a podezřením na neoprávněně získané veřejné peníze. „Prezident Zeman to překrývá kauzou neodvolání ministra kultury. Tedy zda se vůbec bude dodržovat ústava,“ uvedl. Výsledkem podle něj má být to, že Babiš bude vypadat jako zachránce ČSSD, Zeman jako moudrý usmiřovatel. „A vděčný Hamáček, že s ním vůbec premiér a prezident mluví. Čím déle se to bude řešit, tím víc z toho bude Babiš těžit,“ uvedl. Sociálním demokratům podle Fialy připadá role tzv. užitečných idiotů.

Předseda SPD Tomio Okamura ČTK napsal, že podstatou není Staněk, ale permanentní krize vlády kvůli tomu, že je její součástí nestabilní a rozhádaná ČSSD. „Což je ovšem také vina Andreje Babiše, protože si ji do vlády vybral. ČSSD by měla z vlády odejít, protože dlouhodobě jen škodí občanům a nepřináší nic pozitivního. Hnutí SPD nabízí funkční alternativu - vládu odborníků sestavenou vítězem voleb, která by prosazovala také dohodnuté programové priority SPD. O podpoře takové vlády jsme ochotni jednat,“ uvedl.

Předseda komunistů Filip přivítal, že po páteční schůzce Babiš s Hamáčkem oznámili, že budou o ministerstvu kultury dál jednat se Zemanem. „To je správný krok. Ústavní činitelé mají spolu nejen komunikovat, ale také dojít k dohodě,“ uvedl.

Předseda STAN Vít Rakušan považuje nejnovější vývoj za prohru pro ČSSD. „Mohli vyslovit vládě nedůvěru, mohli z vlády včas odejít. Oni si místo toho nechali svázat ruce, jednu Zemanem a druhou Babišem. Už nemají žádné herní pole a žádné dobré řešení. Tak to vypadá, když někdo dlouhodobě vede politiku jen pro posty, ne pro věc,“ míní.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!