3. června 2019 10:58, aktualizováno  14:01 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Audit je zdrcující, vyzývám předsedu vlády, aby sám požádal o potvrzení důvěry, říká šéf ODS

Petr Fiala.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Fiala. | foto: MAFRA

PRAHA Předseda opoziční ODS Petr Fiala vyzval premiéra Andreje Babiše (ANO), aby požádal Sněmovnu o potvrzení důvěry vládě. Důvodem je návrh auditní zprávy Evropské komise (EK), podle níž je Babiš ve střetu zájmů.

Občanští demokraté v úterý navrhnou, aby Sněmovna situaci kolem Babiše projednala a zavázala vládu, ať zveřejní auditní zprávu EK, zastaví dotace bývalému Babišovu holdingu Agrofert a pověří přípravou odpovědi pro EK ministry, které do kabinetu nenavrhlo Babišovo hnutí ANO.

Babiš s tím nepočítá, v reakci zaslané ČTK napsal, že ODS může vyvolat hlasování o nedůvěře. Takovou schůzi pak premiér hodlá využít k informování o tom, jak zacházely s evropskými dotacemi minulé vlády.

„Pokud chce pan předseda Fiala vyvolat hlasování o nedůvěře, ať to udělá. Využiju to k tomu, abych české občany seznámil s tím, kolik peněz nemohla Česká republika vyčerpat z evropských fondů kvůli nesrovnalostem za posledních patnáct let, tedy i v době, kdy vládla ODS. Na rozdíl od tradičních demokratických stran nezpůsobila za mého působení moje bývalá firma žádné vracení peněz,“ napsal Babiš ČTK.

„Informace ze zprávy Evropské komise o konfliktu zájmů pana Babiše jsou zdrcující,“ sdělil Fiala. „Veřejně vyzývám předsedu vlády, aby sám požádal o potvrzení důvěry v Poslanecké sněmovně. Je potřeba, aby bylo jasné, o čí důvěru se i v takovéto situaci v Poslanecké sněmovně předseda vlády opírá,“ doplnil.

Vláda by měla podle ODS auditní zprávu oficiálně zveřejnit, zastavit proplácení všech dotací pro Agrofert a pověřit přípravou odpovědi pro EK členy vlády, kteří nejsou nominováni hnutím ANO. „Tato tři rozhodnutí zajistí, aby pro české občany nevznikaly nové škody a aby byl zajištěn nestranný postoj vlády vůči Evropské komisi,“ uvedl Fiala.

Vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček chce v pondělí na zasedání vlády probrat, kdo a jak zpracuje odpověď na návrh auditní zprávy Evropské komise o střetu zájmů předsedy vlády Andreje Babiše (ANO). Ministerstvu vnitra, které řídí, to podle něj nedovoluje kompetenční zákon. Požadavek, aby odpověď Bruselu vypracovaly úřady nespravované hnutím ANO, v pátek formulovali představitelé opozice, k nimž se přidali sociální demokraté. Hamáček novinářům při příchodu do Strakovy akademie řekl, že odpověď musí splňovat náležitosti českého právního řádu.

„Těžko může ministerstvo vnitra suplovat ministerstvo financí,“ uvedl s tím, že je třeba postupovat podle kompetenčního zákona. ČSSD podle něj bude v pondělí po ANO chtít přesný harmonogram prací na odpovědi i informace o tom, kdo auditorům bude odpovídat.

Podle zprávy má Babiš stále na Agrofert vliv

Babiš vložil své firmy včetně Agrofertu kvůli zákonu o střetu zájmů v únoru 2017 do svěřenských fondů. Podle návrhu auditní zprávy EK, který v pátek zveřejnila média, má Babiš na Agrofert dál vliv a současně má jako předseda vlády vliv i na použití unijních peněz. Česku proto hrozí, že by mohlo podle návrhu zprávy vracet do rozpočtu Evropské unie kolem 450 milionů korun dotací, které Agrofert čerpal.

Babiš už v pátek ve Sněmovně prohlásil, že žádné zákony neporušuje a Česko nic Bruselu vracet nebude. Česká strana se bude moci ke zjištěním v návrhu auditní zprávy vyjádřit. EK podle toho může materiál ještě upravit. Na vyjádření má Česko dva měsíce. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v pátek uvedla, že česká strana nyní počká na oficiální překlad z Bruselu, což bude trvat asi měsíc. Sněmovní opozice již v pátek žádala, aby stát vyplacené dotace po Agrofertu vymáhal.

ČTK

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.