Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

První neformální setkání vlády. Situace je vážná, uvedl Fiala a vyjmenoval priority

Česko

  20:39
Nastupující vláda Petra Fialy v úterý poprvé neformálně jednala. Situace je vážná, musíme být co nejlépe připraveni, uvedl Fiala večer na Twitteru. Zveřejnil tam i fotografie ze zasedání, které se odehrálo v pražském Hrzánském paláci, který si v úterý odpoledne prohlédl a zároveň se seznámil s jeho pracovníky.

„Těším se na spolupráci,“ napsal také Fiala, kterého prezident Miloš Zeman jmenoval do premiérské funkce v neděli. Dosluhující premiér Andrej Babiš mu palác nabídl, aby ho využíval do jmenování nové vlády.

Fiala na Twitteru v úterý večer také zveřejnil video, ve kterém promlouvá právě z Hrzánského paláce.

„Jsem tu dnes poprvé. Jsou tady krásné historické prostory. Upřímně řečeno, na nějaké rozhlížení není zrovna čas. Čeká nás mnoho důležitých úkolů. Co nejlépe se vypořádat s pandemii, dát do pořádku veřejné finance a zkrotit drahotu. Jsem si vědom své odpovědnosti, abych se těchto výzev neprodleně zhostil. Držte nám prosím palce,“ říká v půlminutovém videu.

Nový předseda vlády také v úterý odpoledne odeslal prezidentovi Miloši Zemanovi návrh na jmenování Jozefa Síkely ministrem průmyslu a obchodu.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček potvrdil, že Zeman návrh obdržel. V předchozím návrhu figuroval původní kandidát Starostů a nezávislých  Věslav Michalik, který se však minulý týden kandidatury vzdal kvůli spekulacím o svém podnikání. Fiala se v úterý se Síkelou sešel a probral s ním priority ministerstva průmyslu.

Síkela je zkušený manažer

Fiala po oznámení nové nominace STAN v pondělí uvedl, že Síkela je zkušený manažer s dlouholetou praxí. Síkela uvedl, že poděkoval premiérovi za důvěru a informoval ho, že se na spolupráci s ním velmi těší. „Velice si vážím toho, že pan premiér mnou předložené priority podpořil a že jsme našli ve všech diskutovaných oblastech shodu,“ uvedl.

Později Fiala odeslal nový návrh prezidentovi, informoval Smolka. Původní návrh vládní sestavy s Michalikovým jménem předložil Fiala prezidentovi 17. listopadu. Hlava státu se tento týden začala se všemi ministerskými kandidáty postupně scházet na zámku v Lánech.

Příští Fialova vláda má mít 18 členů, budou v něm nově ministři pro legislativu, pro EU a pro vědu, výzkum a inovace. Úterního neformálního jednání se zúčastnila podle fotografií vedle pravděpodobně budoucích ministrů i šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, která se po volbách stala předsedkyní Poslanecké sněmovny.

Česká republika se nachází v situaci, kdy má dva premiéry. Babišova vláda podala podle ústavy demisi 11. listopadu poté, co se po volbách ustavila nová Poslanecká sněmovna. I po jmenování Fialy premiérem dál vládne Babišův kabinet, a to až do jmenování nové vlády. Na ní se hned po říjnových volbách domluvila koalice SPOLU tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09 s formací STAN a Pirátů, dohromady má tato pětice stran ve Sněmovně většinu 108 hlasů.

Zeman na zámku v Lánech den po Fialově jmenování zahájil v abecedním pořadí sérii rozhovorů s kandidáty na ministry. Ukončit je plánuje 13. prosince a poté by měl přistoupit k jmenování celé vlády. Nadále má výhrady k jednomu z navržených, kterým je podle médií kandidát Pirátů na ministra zahraničí Jan Lipavský.

Kvůli tomu, že prezident měl minulý týden pozitivní test na covid a musí zůstat dva týdny v izolaci, se jmenování premiéra i rozhovory s ministerskými adepty odehrává za specifických podmínek - prezident sedí ve speciálním prostoru z plexiskla a s politiky, kteří sedí ve stejné místnosti, hovoří prostřednictvím mikrofonů.

Babiš s Fialou se setkali minulý týden ve Sněmovně, kde mluvili například o zahraniční politice i blížícím se summitu EU. Babiš na schůzce svému nástupci pro dobu do jmenování celé vlády nabídl užívání Hrzánského paláce. V úterý oba premiéři společně vystoupili na akci, která má podpořit co nejrychlejší očkování co nejvíce lidí posilující dávkou vakcíny proti covidu-19 s cílem snížit zátěž nemocnic.

Autoři: ,

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat