130 let
Marihuanový joint (ilustrační foto).

Marihuanový joint (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

Původní zpráva

Fiasko s léčebným konopím. Prodalo se jen 15 gramů, zásoby projdou už v červenci

Česko
  •   5:00
PRAHA - Do lékáren se po čtyřech měsících vrátilo léčebné konopí, které pomáhá například pacientům s roztroušenou sklerózou či rakovinou. Ačkoli nové zásoby dovezené z Holandska mají všechna potřebná povolení a lékárny si je mohou objednávat, o léčivou látku je mezi nemocnými mizivý zájem. Důvodem je nezvykle vysoká cena.

Když se na konci května objevila zpráva o tom, že v lékárnách bude opět dostupné léčebné konopí ze zahraničí, měla to být pro pacienty zřejmě velká úleva. Látka, kterou zákon povoluje na zmírnění obtíží pacientů s rakovinou, roztroušenou sklerózou či AIDS, totiž na pultech chyběla již od února poté, co došly její zásoby. Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) se totiž opakovaně nepodařilo vybrat nového tuzemského pěstitele.

Deset gramů a tři recepty

Jenže o konopí dovezené ze zahraničí, které je momentálně v Česku jako jediné dostupné, nemají pacienti zájem. A podle informací serveru Lidovky.cz je problém i v tom, že expirační doba zásob o celkovém objemu 2 kilogramy je pouze do 17. července tohoto roku.

„Od 23. května do 29. května bylo v lékárnách vydáno celkem 15 gramů konopí pro léčebné použití,“ uvedla pro server Lidovky.cz mluvčí SÚKL Lucie Přinesdomová.

Jen pro představu: pacientka Martina Kafková, o níž redakce informovala v souvislosti se žalobou na VZP, za jediný den vykouří šest jointů, což vychází v průměru na tři gramy. Další tři gramy si pak ve dvou dávkách dává do jídla.

Pacientka s roztroušenou sklerózou Martina Kafková

Důvodem, proč pacienti nemíří do lékáren, ale raději si konopí shánějí sami, je vysoká cena. Za jeden gram konopí dovezeného ze zahraničí by měl pacient zaplatit až tři sta korun, což je pro většinu pacientů likvidační.

Na černém trhu se podle nejmenovaného odborníka osloveného serverem Lidovky.cz částka pohybuje zhruba na dvou třetinách. Mnozí si konopí navíc nelegálně pěstují sami.

Do Česka dorazilo léčebné konopí, za trojnásobnou cenu. Výhra pro černý trh, míní expert

„Poptávka po konopí, které stojí 320 korun za gram, je velmi nízká. A těžko může být někdo překvapen. Pro indikované pacienty je takové konopí prostě ekonomicky nedostupné. Náklady na účinnou léčbu konopím několikanásobně převyšují jejich příjem,“ uvedla ředitelka Pacientského spolku pro léčbu konopím Hana Vágnerová.

Kritikou státu nešetří. „Bez jakéhokoliv přehánění tak lze říct, že SÚKL zahnal nemocné na ilegální trh, a to navzdory jasně vyjádřenému záměru zákonodárců poskytnut konopí všem, kterým může pomoci lépe než jiná léčba, a navzdory zákonné povinnosti SÚKL ekonomicky dostupné konopí pro české pacienty zajistit,“ dodala Vágnerová.

SÚKL: Je to kvůli nezájmu lékařů

Státní ústav pro kontrolu léčiv však svádí nízký nezájem na úplně jiné důvody. „Obecně si tento stav vysvětlujeme zejména nezájmem lékařů. Vycházíme z námi získaných informací, kdy jsme jednotlivé odborné lékařské společnosti v této věci oslovili a zjistili jsme, že používání konopí pro léčebné použití v praxi z jejich strany není podporováno,“ uvedla mluvčí úřadu Přinesdomová.

Pro lepší ilustraci poskytla také čísla o prodeji léčebného konopí, jehož domácím pěstitelům uděluje licenci. Před výpadkem dodávek na konci ledna podle ní bylo tuzemské konopí pro léčebné použití v lékárnách měsíčně vydáno v průměru 28 pacientům. „To skutečně není mnoho,“ komentovala údaje s tím, že situaci údajně „zásadně ovlivňuje“ nedostatek odborných informací pro lékaře. „To je však zcela mimo kompetence SÚKL,“ distancovala se od toho, že by úřad v této věci jakkoli pochybil.

Odbornou veřejnost nicméně pro pacienty neuspokojivá situace stále vyvádí z míry. Již v době, kdy v lékárnách chybělo konopí pro léčebné účely, které ulevuje od silných bolestí až stovce pacientů v Česku, situaci vážně řešil dokonce i premiér Bohuslav Sobotka s týmem expertů pod vedením Národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila.

Na začátku května mluvčí předsedy vlády uvedl, že Sobotka bude situace řešit i nadále. V minulostí o ní jednal například i se svým izraelským protějškem. „Setkání premiéra s ministrem zdravotnictví Ludvíkem a národním protidrogovým koordinátorem Vobořilem se uskuteční v následujících dnech,“ uvedl tehdy mluvčí vlády Martin Ayrer.

Mimořádné jednání

Odborníci podle informací serveru Lidovky.cz však skutečně znovu zasedali až 1. června. Mimořádné schůzky pro zástupce lékového ústavu, vlády i lékařské obce se zúčastnil například protidrogový koordinátor Vobořil.

Před čištěním zubů si dám jointa na dvoře. Jak se léčí konopím

Do konce ledna bylo v lékárnách konopí, které na základě zakázky pro SÚKL dodala česká firma Elkoplast. Smlouva s Elkoplastem však loni skončila a nový dodavatel dosud nebyl vybrán. Lékový ústav výběrové řízení na nového dodavatele dvakrát zrušil. Důvodem bylo to, že uchazeči nesplnili zadávací podmínky.

Konopí je v Česku dostupné výhradně na elektronický recept s omezením. Léčbu konopím povoluje zákon na zmírnění obtíží pacientů s rakovinou, roztroušenou sklerózou či AIDS. Předepisovat ho mohou onkologové, neurologové, odborníci z oboru paliativní medicíny, léčby bolesti, revmatologové, ortopedi, infekcionisti, internisté, oční a kožní lékaři, geriatři a psychiatři.

ONLINE ROZHOVOR S LÉKAŘEM

Zajimá vás, jak přesně léčebné konopí pomáhá pacientům? U jakých nemocí je vhodné jej používat? A měly by konopí proplácet pojišťovny. Čtenáři serveru Lidovky.cz se ptali lékaře Radovana Hřiba. Všechny odpovědi najdete ZDE.

Autor: Šárka Kabátová
  • Vybrali jsme pro Vás