Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Policejní akademie nechtěla pod vnitro. Končíme debatu, rozhodlo ministerstvo

Česko

  6:07
PRAHA - Stačila tři jednání a pracovní skupině k novému zákonu o Policejní akademii je konec. Podle ministerstva vnitra prý splnila svůj účel, oficiálně však účastníkům žádné vysvětlení neposkytla. Podle Rady vysokých škol jedná rezort Milana Chovance netransparentně. Tento krok tak podle všeho ještě vyostřil dlouhý spor mezi vnitrem a vysokou školou.

Ta skupina měla k jednacímu stolu posadit tábory se zcela odlišnými názory. Na jedné straně ministerstvo vnitra, které uvažuje o tom, že Policejní akademii plně převede pod svůj rezort. Na druhé zase zástupce vysoké školy, která varuje před ztrátou nezávislosti.

Záměr splněn

Přesně po třech měsících fungování a celkem třech schůzkách je ale debatám konec. Náměstkyně ministra vnitra Monika Pálková (KDU-ČSL) pracovní skupinu na konci dubna zrušila. „Naplnila záměr, za jakým byla vytvořena,“ napsala Klára Pěknicová z tiskového odboru stručně na otázku, z jakého důvodu to náměstkyně Milana Chovance (ČSSD) učinila. Bližší informace neuvedla a komentář pro server Lidovky.cz neposkytla ani sama lidovecká náměstkyně.

Plytké výsledky hloubkové kontroly? Zvažte počet uklízeček, vzkázalo vnitro Policejní akademii

„Pracovní skupina jednala celkem třikrát. Jednání na sebe věcně nenavazovala. Připomínky členů nebyly řádně vypořádány, respektive nebyly vypořádány vůbec,“ postěžoval si pro server Lidovky.cz František Hřebík, prorektor Policejní akademie pro vnější vztahy. Právě na třetí a poslední schůzce předložil rezort vnitra teze návrhu nového zákona. Ty spočívaly ve zrušení a následně opětovným zřízením Policejní akademie už pod Chovancovým rezortem. Proti tomu se ale akademie i Rada vysokých škol ostře ohradila.

Ačkoli podle Hřebíka bylo zástupcům pracovní skupiny z řad ministerstva vnitra, Policejní akademie, Rady vysokých škol, ale i rezortu obrany či školství přislíbeno, že je v plánu i čtvrté setkání, už na něj nedošlo. „Předseda pracovní skupiny překvapivě a neočekávaně vyhlásil elektronické hlasování o tom, že všechny shromážděné materiály jsou způsobilé k předání náměstkyni Pálkové,“ upřesnil ještě prorektor.

Elektronické hlasování bylo spuštěno v pátek a termín pro volbu stanoven na pondělí. Z proč ministerstvo přistoupilo k tomuto kroku a zdali dosavadní debatu považuje za dostatečnou, ale nikdo nechtěl komentovat. Předseda skupiny David Zámek, mimochodem dříve odvolaný děkan z Policejní akademie (více čtěte ZDE), se odmítl vyjádřit. „Pracuji na ministerstvu vnitra, máme tiskový odbor. Nebudu se vyjadřovat,“ vzkázal pouze do telefonu.

Hlasujeme. O čem?

Podle Policejní akademie nebylo vůbec zřejmé, o jakých materiálech se má hlasovat, jelikož je ministerstvo členům skupiny nepředložilo. Prorektor Hřebík tvrdí, že na námitky navíc nikdo z rezortu nereagoval. O netransparentním postupu vnitra mluví například i Rada vysokých škol. „Proti zvolenému postupu se důrazně ohrazujeme,“ vzkázala tehdy ke spuštěnému hlasování Zuzana Kročová, která mimochodem pracuje na Univerzitě obrany.

  • „Pracovní skupina byla po třech uskutečněných jednáních zrušena, a to bez uvedení výsledku činnosti této skupiny, respektive případného dalšího postupu v této věci. Ministerstvu školství v tuto chvíli není znám aktuální stav přípravy zákona, tudíž není z naší strany zřejmé, zda svůj účel splnila. Vzhledem k tomu má ministerstvo školství k této věci neutrální stanovisko,“ uvedlo na dotaz serveru Lidovky.cz ministerstvo školství pod vedením Kateřiny Valachové, jehož zástupci se jednání také účastnili.
  • Za netransparentní označila postup rezortu vnitra také Rada vysokých škol. Materiály na sebe leckdy vnitřně nenavazují, v některých částech jsou protichůdné. Některé materiály neměly v době předložení označeného autora či předkladatele. Námitky zúčastněných k předloženým materiálům nebyly řádně vypořádány,“ vyjmenoval pro server Lidovky.cz předseda Jakub Fischer, proč tak Rada usuzuje.

Důvodů uvedla hned několik. Za prvé, nejenže nebyl předložen samotný obsah materiálů, které budou náměstkyni Pálkové předloženy, u hlasování ale chyběl byť i jen seznam těchto dokumentů. Dále také, že o zmíněných dokumentech pracovní skupina vůbec nejednala a konečně také to, že rezort další jednání pracovní skupiny přislíbil.

Podobně se na výzvu k hlasování vyjádřili i zástupci ministerstva obrany. Ze stanoviska, které má server Lidovky.cz k dispozici, vyplývá, že také oni upozorňují, že chybí seznam dokumentů a obecně považují hlasování za „zavádějící a irelevantní“. Oficiálně ale rezort odmítl jednání komentovat. „Otázky na činnost pracovní skupiny a její výsledky nám nepřísluší komentovat,“ uvedl pouze mluvčí Jan Pejšek.

Každopádně návrh byl podle ministerstva vnitra nakonec většinově přijat a pracovní skupina skutečně zrušena. „Odborné útvary již postupně zpracovávají shromážděné materiály. Nicméně vše je zatím ve fázi příprav,“ uvedla za rezort vnitra mluvčí Pěknicová. Jak jednání pracovní skupiny probíhalo a na čem se případně zástupci usnesli, už neodpověděla. Stejně tak ani na otázku, zdali ministerstvo i nadále připravuje nový zákon o Policejní akademii.

„Jakékoliv spekulace či obavy jsou v tuto chvíli předčasné, protože finální podoba materiálu ještě není hotová. Naším cílem je mimojiné sladit požadavky bezpečnostních sborů s požadavky na vysokoškolské studium tak, aby toto vysokoškolské studium bylo pro bezpečnostní sbory efektivní a přínosné,“ doplnila ještě Pěknicová.

Poslanecký přílepek

Ještě před ustavením pracovní skupiny se rezort vnitra pokusil převést Policejní akademii pod sebe skrze přílepek k zákonu. Poslanec a stranický kolega náměstkyně Pálkové Jiří Mihola (KDU-ČSL) připojil k novele vysokoškolského zákona pasáž, podle které by se tak stalo (více čtěte ZDE).

„Z ministerstva vnitra to zapomněli dříve iniciovat, a tak mě požádali, tedy paní náměstkyně (Monika) Pálková, abych to předložil já,“ vysvětlil tehdy na dotaz serveru Lidovky.cz Mihola. Z jeho návrhu ale nakonec sešlo, neboť vzbudil velkou debatu a se změnou právního postavení akademie nesouhlasil například ani bezpečnostní výbor (více čtěte ZDE).

„Věcně si myslím, že je to přílepek a pokud by se tato změna měla dělat, má ji ministerstvo vnitra navrhnout jako svoji novelu s patřičným zdůvodněním, proč se má současný stav měnit. Nelze to dělat tak, že ji donese jednotlivý poslanec bez ohledu na to, odkud to získal,“ okomentoval to tehdy Jiří Zlatuška (ANO), šéf poslaneckého školského výboru s tím, že postoj ministerstva vnitra je navíc zmatečný.

Tlak na Policejní akademii?

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...