Čtvrtek 3. prosince 2020svátek má Svatoslav 0 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Fibingr: Se zakázkami jsem nemanipuloval, Michálek porušil předpisy

Libor Michálek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Libor Michálek | foto: ČTK

PRAHA Náměstek Státního fondu pro životní prostředí (SFŽP) Dušan Fibingr odmítl nařčení, že ve SFŽP manipuloval se zakázkami. Odvolaného šéfa fondu Libora Michálka naopak obvinil, že porušil předpisy instituce. Odmítl prý totiž navrhnout zástupce fondu do hodnotící komise vybírající vítěze tendru na přestavbu pražské čistírny.

"Za dobu mého působení na SFŽP jsem nikdy neovlivnil hodnocení jediného projektu, nikdy jsem nenaléhal na žádného pracovníka, aby změnil hodnocení projektů a toto se také nikdy nestalo," tvrdí Fibingr. Má prý důkazy, které "celou záležitost staví do zcela jiného světla". Uvedl, že je již předal policii.

Kauza Drobil

Skandál s možnou korupcí ve SFŽP vypukl poté, co Mladá Fronta Dnes zveřejnila Michálkovy nahrávky. Ty mají dokazovat, že se poradce ministra pro životní prostředí Martin Knetig a Fibingr pokoušeli ovlivnit Michálka tak, aby byly zmanipulovány některé zakázky na SFŽP. Stamilionové částky pak měla získat ODS. Jednou ze zakázek byla i přestavba pražské čistírny odpadních vod.

Odmítá například, že by zakázku na přestavbu pražské čističky ovlivnilo minulé vedení SFŽP nebo ministerstva pro životní prostředí (MŽP), protože byl projekt schválen již v listopadu před rokem pod jiným vedením institucí. Dodal, že úkolem SFŽP bylo pomoci Praze sestavit kvalitní projekt, aby jej mohla schválit Evropská komise. "Korupční potenciál na straně MŽP i SFŽP je tedy nulový," zdůraznil.

Michálek v médiích uvedl, že podle informací, které vyslechl, byla prý zakázka nadhodnocena o tři miliardy korun, aby si dvě křídla ODS mohla rozdělit po půl miliardě. "O částce 500 milionů korun pro ODS jsem nikdy neslyšel, považuji to za účelové špinění ODS," dodal Fibingr s tím, že není členem této strany.

Rok 2010 v obrazech

Michálka navíc obvinil z toho, že odmítl jmenovat zástupce SFŽP, který by za fond dohlížel na výběrové řízení. Nepodepsal prý dopis, ve kterém Fibingr takového člověka Praze navrhoval, a vyžádal si nové znění dopisu, ve kterém SFŽP již nikoho nenominuje. "Pan Michálek tedy osobně a záměrně snížil stupeň dozoru SFŽP u této zakázky, přičemž tento postup je v rozporu s platnými normami Operačního programu životního prostředí," zdůraznil Fibingr.

,

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...

Hledáme 30 maminek, které vyzkouší nové mluvící hračky od Fisher-Price
Hledáme 30 maminek, které vyzkouší nové mluvící hračky od Fisher-Price

Ve spolupráci se světoznámým výrobcem hraček Fisher-Price hledáme testerky s malými dětmi, které chtějí vyzkoušet nové mluvicí hračky Linkimals.