Sobota 14. září 2024, svátek má Radka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Fico a Bajnai vyslyšeli modlitby

Česko

Premiéři Slovenska a Maďarska včera udělali první krok k uklidnění krize mezi oběma státy

BUDAPEŠŤ/PRAHA Ve františkánském kostele v maďarském městě Szécsény se včera od tří hodin odpoledne modlily tři stovky lidí za zlepšení vztahů mezi Slováky a Maďary. Pod vedením biskupa z Vácu Miklóse Beera, který akci organizoval, zněly modlitby v maďarštině a slovenštině a účastnili se jich vedle maďarských františkánů i jejich řádoví bratři ze Slovenska.

Když po páté hodině ukončili několik set metrů od kostela svá téměř dvouhodinová jednání premiéři obou zemí Robert Fico a Gordon Bajnai, zdálo se, že modlitby františkánů byly vyslyšeny.

Slovenský premiér Fico a jeho maďarský protějšek Bajnai se neshodli rozhodně na všem, ale i u problémů, které zůstaly otevřené, dosáhli shody, jak zajistit, aby se nedávné krize ve vzájemných vztazích neopakovaly.

Uhlavního sporného bodu, novelizované podoby slovenského jazykového zákona, jež zavádí vysoké pokuty za užívání maďarštiny na úřadech a ve státních institucích, přistoupilo Slovensko na mezinárodní dozor. Podle včera uzavřené dohody se Bratislava i Budapešť zavázaly, že budou ctít stanovisko, které k zákonu vypracuje Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). „Slovenská strana potvrzuje, že bude spolupracovat s OBSE při uplatňování doporučení této organizace,“ uvedl po jednání s Ficem Bajnai.

Slovenský premiér však i po schůzce v Szécsény tvrdil, že nový jazykový zákon práva maďarské menšiny neomezuje. „Proti Slovensku je vedena kvůli zákonu diskreditační kampaň. Zákon žádným způsobem neomezuje používání jazyků příslušníků národnostních menšin,“ tvrdil Fico. Souhlasil ale s tím, že po roce platnosti zákona Budapešť a Bratislava společně posoudí jeho uplatňování v praxi.

V jedenáctibodovém plánu na zlepšení vzájemných vztahů se premiéři mimo jiné dohodli na společné policejní komisi, která bude řešit boj s extremisty v obou zemích.

Obě vlády také společně vytvoří fond na podporu studentů a kulturní a sportovní výměny mezi oběma státy. Urychleny mají být také společné ekonomické projekty, jako například propojení energetických sítí obou zemí (především plynovodů) nebo výstavba mostů na společných hranicích.

Pozvání do Komárna Fico se ani v Szécsény neomluvil za nedávný zákaz vstupu, který dala slovenská vláda maďarskému prezidentovi László Sólyomovi při jeho cestě do Komárna. Tam měl odhalit sochu maďarského světce svatého Štěpána. Fico ale pozval Bajnaie, aby se společně poklonili jak u sochy svatého Štěpána, tak u sousoší Cyrila a Metoděje, které chce v Komárně umístit Matica slovenská. „Může ale přijet do kteréhokoli města nebo vesnice na Slovensku, kdykoli bude chtít,“ pozval Bajnaie k návštěvě Slovenska Fico.

***

„Proti Slovensku je vedena diskreditační kampaň. Jazykový zákon národnostní menšiny neomezuje.“

Oblasti s dominantním zastoupením (nad 50 %) národnostních menšin na Slovensku

Maďarská extremistická strana Jobbik se ve volbách do Evropského parlamentu stala třetí nejsilnější v zemi

Komárno Území, Budapešť o které přišlo o Uherské království na základě Trianonské dohody y po I. světové válce

Slovenský premiér Robert Fico (vpravo) přijal včera pozvání svého maďarského protějšku Gordona Bajnaie a stal se tak po osmi letech prvním předsedou slovenské vlády, který navštívil sousední Maďarsko

Autor: