Fico slíbil lidem pomoc se splácením hypoték

BRATISLAVA Slováci, kteří přijdou o práci a nebudou schopni splácet svoji hypotéku, se budou moci spolehnout na pomoc státu.

Na konci minulého týdne to slíbil premiér Robert Fico. Podrobnosti ale neupřesnil. Kvůli světové hospodářské krizi, která zasáhla i Slovensko, již mnoho podniků oznámilo propouštění a o práci by mohly přijít tisíce lidí.

„Tímto dáváme jasně najevo lidem na Slovensku, že jim pomůžeme, pokud se stane, že přijdou náhodou o práci a současně mají hypoteční úvěr, aby si dokázali hypoteční úvěr udržet a nepřišli o bydlení,“ řekl Fico.

Prezident Slovenské bankovní asociace (SBA) Igor Vida po jednání zástupců asociace s premiérem připravenou pomoc státu uvítal. „Slovensko má velmi dobrou strukturu zadlužení domácností, většina je v hypotékách, což znamená, že lidé se chovali velmi zodpovědně a v první řadě si chtěli zabezpečit své bydlení,“ řekl Vida.

„Myslím si, že by bylo nesprávné, aby tito lidé byli postiženi tím, že ne svojí vinou přijdou o práci a nebudou moci plnit své závazky vůči bankám.“ Národní banka Slovenska (NBS) evidovala koncem loňského listopadu schválené hypoteční úvěry v objemu 4,82 miliardy eur (134,3 miliardy korun). Z toho lidé vyčerpali 4,11 miliardy eur.

Hypotéky na Slovensku začala jako první na podzim 1997 poskytovat VÚB, kterou postupně následovaly další peněžní ústavy. Peníze na bydlení si lidé půjčují i u stavebních spořitelen. Hypoteční úvěry i stavební spoření podporuje stát.

***

„Tímto dáváme jasně najevo lidem na Slovensku, že jim pomůžeme,“ prohlásil premiér

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.