Pár slovenských novinářů má díky čtyři roky staré návštěvě zážitek, který my, jejich čeští kolegové, nemáme. Viděli na vlastní oči Muammara Kaddáfího, a byli dokonce v jeho proslulém zeleném beduínském pouštním stanu. Ten s sebou diktátor vozil na cesty do zahraničí, kdy na pár let přestal být „mezinárodním teroristou“ a stal se kajícným členem klubu světových státníků, ale hlavně v něm v Libyi přijímal zahraniční hosty.
Za tento zážitek s Kaddáfího stanem mohou slovenští novináři děkovat bývalému slovenskému premiérovi Robertu Ficovi, který si ke svým oblíbencům Fidelu Castrovi, Hugovi Chávezovi a čínským komunistům přiřadil i Muammara Kaddáfího.
Návštěva, jejímž hlavním cílem bylo otevření dveří této bohaté severoafrické ekonomiky pro slovenské exportéry, se před těmi čtyřmi lety dostala hned dvakrát do novinových titulků.
Poprvé, když Robert Fico na otázku o bulharských zdravotních sestrách, které tehdy v cele smrti čekaly na popravu, odpověděl: „Tak intenzivně, jako se hovoří o pachatelích, by se mělo hovořit o obětech.“ Fico měl na mysli libyjské děti, které se v nemocnici nakazily při transfuzi krve HIV, a to, že označil bulharské sestřičky za „pachatele“, musel vysvětlovat v omluvném telefonátu bulharskému premiérovi. Fico se pokoušel svést skandál na překlad, faktem však bylo, že s novináři hovořil slovensky, a i jeho další „únikové vysvětlení“, že v právní terminologii je pachatel a obviněný to samé, právní experti jednoznačně vyvrátili. Zatímco u bulharských sester se ještě dalo hovořit o „přeřeknutí“, u Ficova shrnutí rozhovorů s Kaddáfím to už možné nebylo. Na otázku zpravodajky slovenské televize TA3 totiž Fico tehdy odpověděl, že tématem rozhovoru s Kaddáfím mezi čtyřma očima byl „boj proti světovému imperialismu“.
Teď, když je z Kaddáfího nikoli „polepšený terorista“, ale opět „šílený diktátor a vraždící zločinec“, se na Slovensku Ficova vřelá návštěva v Libyi opět připomíná. „Ta návštěva byla pro Slovensko dehonestující. Nerozuměl jsem jí už tehdy a dnes jí rozumím ještě méně,“ komentoval výlet dnešního šéfa opozice ministr zahraničí Mikuláš Dzurinda. Stínová ministryně zahraničí Ficova Smeru Olga Algayerová označila Dzurindovu kritiku za zneužívání situace a uvedla, že podobně za Kaddáfím byli premiéři Velké Británie, Itálie nebo Francie. Zapomněla ale dodat, že asi žádný z nich nejednal s Kaddáfím o „boji proti světovému imperialismu“.
O autorovi| LUBOŠ PALATA, Redaktor LN