Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

FIFA možná oživí gól, který zničil Čechy

Česko

PRAHA Od roku 2002 šlo o mrtvé pravidlo, v budoucnosti se možná zlatý gól na mistrovství světa ve fotbale znovu vrátí. Šéf Mezinárodní fotbalové federace FIFA Sepp Blatter prozradil, že o jeho zavedení uvažuje zvláštní expertní komise.

„Někteří lidé věří, že má smysl se k němu znovu vrátit, někteří ne. Je vůbec prodloužení jedinou variantou pokračování zápasu, který po 90 minutách skončí nerozhodně? Je řada témat, která probereme,“ uvedl Blatter, který je jinak hlavně známý odmítavým přístupem k zavádění moderních technologií do posuzování sporných situací.

Návrhů, jak vyřešit nerozhodné zápasy, se v minulosti objevilo několik. Zlatý gól, po jehož vstřelení nastala „náhlá smrt“ a okamžitě zápas v prodloužení skončil, se stal nejviditelnější změnou. Nejbolestněji na ni doplatil český tým ve finále Eura 1996. V něm vstřelil německý útočník Oliver Bierhoff nejslavnější zlatý gól v historii a Češi už neměli možnost dohnat ztrátu. Kdyby pravidlo neplatilo, zbývalo by poraženému finalistovi ještě 20 minut času na vyrovnání.

Zrušili i stříbrnou variantu Od roku 2004 se zlatý gól změnil ve stříbrný. Skórujícímu týmu stačilo udržet náskok do konce jednoho ze dvou čtvrthodinových prodloužení. I na tuto úpravu mají Češi špatné vzpomínky. Stříbrný gól inkasovali v semifinále Eura 2004 od Řecka na závěr první části prodloužení, kdy už ani neměli čas na něj reagovat.

Zvlášť od zlatého gólu si funkcionáři slibovali atraktivnější průběh prodloužení, ale dostavil se opak. Týmy si počínaly opatrněji a vyčkávaly na penaltový rozstřel. Zásadní změnu nepřinesl ani návrat k původnímu stavu, když se na posledních dvou mistrovstvích světa nerozhodné zápasy ve vyřazovací části prodlužovaly bez ohledu na počet vstřelených gólů. Třeba loni v Jižní Africe během tří prodloužení padl jen jeden gól. Ve finále rozhodl o titulu pro Španělsko.

Hledání nejatraktivnějšího modelu, který rozhodne remízové zápasy, proto pokračuje dál.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

2+kk - Nám. Interbrigády
2+kk - Nám. Interbrigády

náměstí Interbrigády, Praha 6 - Bubeneč
14 500 Kč/měsíc