Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fiktivní faktury a účetní milenka. Přečtěte si, jak z městské firmy vysáli sedm milionů

Česko

  6:00
PRAHA - Po nocích vybíral z účtu městské společnosti peníze, až zpronevěřil bezmála sedm milionů korun. Stopy se poté snažila zakrýt účetní a zároveň jeho milenka v jedné osobě. Přečtěte si rozsudek Vrchního soudu v Praze, který exšéfovi 4-Volnočasové Petru Hoffmannovi potvrdil pět let za mřížemi.

Kulturní centrum Novodvorská, dříve spadající pod společnost 4-Volnočasová, dnes spravuje soukromá firma. foto: Wikipedia/Dezidor

Případ dostal na stůl Vrchní soud poté, co se proti rozsudku Městského soudu v Praze odvolal jak státní zástupce, tak také obžalovaní. „Petr Hoffmann vybíral hotovost a tu si ponechával pro sebe, vytvářel fiktivní smlouvy. Tyto peníze ani náznakem nepoužil ve prospěch spravované společnosti 4-Volnočasová,“ zopakoval při jednání soudce Miroslav Pavrovský (více čtěte ZDE).

Hoffmann v lednu 2011 nastoupil jako ředitel městské firmy 4-Volnočasová na Praze 4. Jeho úkolem bylo postarat se o kulturní vyžití tamních obyvatel. Za jeho šéfování se ale postupně začaly z účtu společnosti vytrácet peníze. Ty podle soudu vybíral pro vlastní potřebu.

Za zpronevěru 6 726 200 korun potom Hoffmann inkasoval od Vrchního soudu pět let ve vězení. Daniele Jírů, která ve společnosti pracovala jako účetní a byla zároveň i Hoffmannovou milenkou, zrušil původní trest tři roky se zkušební dobou na pět let. Soud by se měl podle předsedy Pavrovského zabývat ještě dalšími důkazy a zvážit, zdali se u Jírů nejednalo o spolupachatelství a nikoli jen o pomoc.

Svědek na telefonu

Výběry z bankomatů

Státní zástupce u soudu argumentoval tím, že větší část zpronevěřených peněz vybral Hoffmann z bankomatů v neobvyklou denní dobu. Podle výpisů z účtů se tak nejčastěji dělo v nočních hodinách, a to na různých místech po Praze.

Například za jednu noc vybral Hoffmann hotovost z bankomatu Na Poříčí v následujícím sledu:

  • 0:15 hodin – vybral 15 tisíc
  • 01:12 hodin – vybral 30 tisíc
  • 01:13 hodin – vybral 15 tisíc

V odvolání Hoffmanna Vrchní soud mimo jiné upozornil na to, že se v zásadě opakují argumenty z předchozího řízení. „Uspět nemůže ani námitka obžalovaného, že jeho obhajoba je potvrzována svědkem, jehož výslech navrhl až v hlavním líčení, přičemž se dostavil vzápětí po telefonickém spojení,“ stojí v rozsudku soudu, který si můžete přečíst v digitální knihovně serveru Lidovky.cz.

Hoffmann si totiž k soudu nechal předvolat svědka, aby mu potvrdil, že mu z účtu městské firmy 4-Volnočasová vyplatil statisíce. Ten ale před trestním senátem potvrdil jen desítky tisíc.

Navíc když Hoffmann do 4-Volnočasové společnosti nastoupil, vypověděl smlouvu dosavadní firmě, která se starala o účetnictví a zaměstnal právě Jírů. Ta za sebou podle své výpovědi měla šestitýdenní kurz účetnictví a toto bylo její první zaměstnání v oboru. 

  • Společnost 4-Volnočasová vznikla v dubnu roku 2008. Dne 14. ledna 2011 byl řízením pověřen Petr Hoffmann. Ředitelem byl jmenován k 1. únoru, téhož dne nastoupila Daniela Jírů na pozici účetní. Podle svých výpovědí spolu začali po čtyřech až pěti měsících mít poměr, poté spolu nějakou dobu žili jako druh a družka.
  • Společnost byla dlouhodobě ztrátová. V roce 2010 byla její ztráta 5,4 milionu, o rok později to bylo 4,4 milionu. V roce 2012 skončilo hospodaření společnosti v mínusu 3,3 milionu korun.

„V této souvislosti bude rovněž na místě zkoumat kvalifikační způsobilost Jírů, zejména, zda skutečně absolvovala kurz účetnictví, o čemž nebyly žádné důkazy opatřeny,“ upozornil Vrchní soud v usnesení.

Senát v případu rozhodoval také o Ondřeji Turkovi, jednateli společnosti Media House, který měl 4-Volnočasové jako jedna z mála ztotožněných osob poskytovat služby. Za to měl od Hoffmanna inkasovat peníze v hotovosti. Městský soud v Praze ho ale v listopadu loňského roku zprostil obžaloby, Vrchní soud nyní i jeho věc vrátil k novému projednání.

„Zde se neztotožňujeme s tím, že se nenabízí ještě další možnost dokazování. Nebylo zkoumáno účetnictví obžalovaného Turka a dokazování není zcela vyčerpáno,“ konstatoval soudce Pavrovský (více čtěte ZDE).

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat