17. září 2017 11:31 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Fiktivní obchody a krácení daní: s Kočkou je obviněna i agentura, která zastupovala sportovce

Policie ČR - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie ČR - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Případ obchodování s neexistujícími reklamními službami a krácení daní má pokračování. Poté, co policie už v červnu obvinila podnikatele Jana Kočku a jeho firmu Prostor, přibylo v ve stejném případu obvinění i pro Agentru Hera. Ta v minulosti zastupovala mnoho známých umělců či sportovců a spolupracovala také s pražským magistrátem.

Společnosti Hera i Prostor patří podle zjištění České televize do sítě firem, které si předávaly a následně proplácely fiktivní faktury za neuskutečněné reklamní služby. Detektivové zjistili, že samotná agentura zkrátila daň o desítky milionů korun.

Představitelé Hery ale odmítají, že by nějak porušili zákony. Advokátka jednoho z obviněných Karolína Zelenková řekl, že její klient vinu popírá. „Obvinění je tvořeno domněnkami, které nemají oporu v provedených důkazech. Klient reklamní činnost provozoval řádně,“ sdělila ČT.

Složitá síť firem

Vyšetřovatelé uvedli, že rozkryli složitou síť vzájemně propletených firem, které společně připravily stát na daních o asi 415 milionů korun. Jednou ze společností byl i Prostor, patřící synovi podnikatele Matějské pouti Janu Kočkovi, který si také nechal vyplácet peníze za neexistující služby. „I když věděl, že výše uvedená reklamní činnost je pouze fiktivní, přebíral následně zpět část finančních prostředků v hotovosti od blíže neurčené osoby,“ píše se v dokumentech vyšetřovatelů. 

Jak podvody probíhaly

V síti podle detektivů figurovalo více druhů společností. Hera i Prostor podnikaly reálně. Dále zde byly firmy, které neexistující obchody kryly. Tím si údajně první skupina neoprávněně zvyšovala náklady a následně krátila daně. Mezi nimi se pak přeposílaly peníze, které na konci řetězce vybírali v hotovosti nastrčení lidé.

Výběrčí peněz jsou rovněž mezi obviněnými. Jeden z nich údajně detektivům sdělil, že si práci našel z letáku a jeho úkolem prý bylo vybírat hotovost, kterou předal lidem z původních společností a sám vydělal i několik tisíc korun.

Případ celé skupiny vyplul na povrch už v červnu. Policie obvinila dvě firmy a 24 lidí. „Trestná činnost měla být páchána obviněnými prostřednictvím vytvoření fiktivních obchodů za neexistující reklamní služby. Obvinění měli po vzájemné domluvě, díky nadhodnoceným reklamním službám, soustavně krátit povinnost k dani z přidané hodnoty a dani z příjmu právnických osob,” uvedla oficiální policejní zpráva.

Skupina údajně založila minimálně 21 společností, z nichž část nevykonávala žádnou podnikatelskou činnost. V případě odsouzení hrozí obviněným za zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby a legalizaci výnosů z trestné činnosti od pěti do deseti let vězení.

Už v červnu policie provedla u Kočky domovní prohlídku. Stalo se tak prý v návaznosti na kauzu okolo ovlivňování zakázek spojených s pražskou městskou firmou TSK. Kromě této prohlídky se uskutečnilo dalších 23, během nichž byla zabavena luxusní auta, šperky i nemovitosti a zablokovány byly účty.

Jan Kočka. Syn kolotočářů z pražského Výstaviště, podnikatel.

Jan Kočka. Syn kolotočářů z pražského Výstaviště, podnikatel.

Jan Kočka je dlouholetým členem sociální demokracie v Praze 7, své členství ale dočasně přerušil, což odůvodnil tím, že nechce, aby někdo poškozoval ČSSD.

Rodina Kočkových proslula mimo jiné pořádáním Matějských poutí na holešovickém Výstavišti. Bratra Jana Kočky zastřelil v roce 2008 v pražské restauraci Monarch Bohumír Ďurčko, soud ho poslal na 12,5 roku do vězení.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz