Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Poklady za miliardy v Česku. Sešli se tu čtyři Mauriciové i telegram cestující z Titaniku

Česko

  6:00
PRAHA - Necelá čtvrthodina do oficiálního zahájení a u recepce hotelu Clarion v pražských Vysočanech se tlačí přibližně stovka lidí. Přišli, aby si prohlédli nejvzácnější poštovní známku světa, proslulý modrý Mauricius. K vidění je v Česku v rámci výstavy Praga 2018.

Dvoupencový modrý Mauricius. Nejvzácnější a nejslavnější poštovní známka světa. foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Světová výstava poštovních známek se v tuzemském hlavním městě koná od středy do soboty. Příznivcům filatelie nabízí unikátní pohled na nejvzácnější a nejdražší sbírky z celého světa. Prohlédnout si mohou necelé čtyři stovky exponátů od sběratelů z více než 70 zemí.

Nejvzácnější známky světa koupil český investor, identitu tají

Mezi hlavní lákadla se bezesporu řadí legendární známky prvního vydání z afrického ostrova Mauricius z roku 1847 s nápisem Post Office. Kompletní série modrého a červeného Mauricia a takzvaný Bombajský dopis se dvěma známkami červeného Mauricia, které jsou v Praze k vidění, pocházejí ze sbírky neznámého českého investora. Ten za ně v roce 2016 údajně dohromady zaplatil 160 milionů korun.

Červený Mauricius s modrým Mauriciem ze sbírky českého investora.

„Jde o největší soubor Mauriciů Post Office na světě. V britské královské sbírce jsou dva, stejně tak v britské knihovně či berlínském muzeu. Aby ale někde byly čtyři, je naprosto nebývalé,“ líčí František Beneš, filatelista a místopředseda organizačního výboru výstavy.

Podle jeho slov se na světě dochovalo 27 Mauriciů Post Office z celkového počtu pěti stovek, které byly vytištěny v první várce. Další Mauricie, vyrobené ve větším nákladu, již nesly nápis Post Paid a jejich hodnota není taková. Zároveň se ale přesně neví, zdali jeden Mauricius ze 27 není započítáván dvakrát.

Nejkrásnější kus v Praze

„Všichni doufáme, že existují ještě další. Ale více než 100 let nikdo žádnou nenašel,“ říká Beneš. „Naprostá většina byla nalezena mezi roky 1867 a 1870 ve francouzském Bordeaux v archivu paní Bouchardové, která jako vdova po obchodníkovi s vínem nalezla několik dopisů a známky z nich vystřihla,“ vypráví.

Takzvaný Bombajský dopis se dvěma červenými Mauricii.
Kompletní tiskový list prvních novinových známek světa Modrý merkur.

Mauriciové pocházejí z roku 1847 a jde o vůbec první známky britské koloniální říše, které byly vydány mimo Velkou Británii. Červené jednopencové byly určeny k přepravě korespondence v Port Louis, hlavním městě ostrova. Modré dvoupencové sloužily k odesílání dopisů mimo metropoli.

Modrý Mauricius vystavovaný v Praze byl před desítkami let vyhlášen jako nejkrásnější dochovaný kus. Většina známek totiž má na sobě razítko, na tomto exempláři je ovšem obtisknuto jen na okraji.

Zmiňovaný Bombajský dopis zase drží už půl století rekord coby nejdražší dopis světa. „Před 50 lety byl prodán na aukci v USA za částku, která tehdy odpovídala 300 kilogramům ryzího zlata. V nominální hodnotě mezitím byly objekty mnohem dražší, ale při přepočtu na zlato tento rekord nikdy nebyl překonán,“ tvrdí filatelista František Beneš. Dopis prý byl objeven v roce 1897 v indickém bazaru. Od té doby byli jeho majiteli vždy nejslavnější sběratelé známek světa.

Investor zůstane v utajení

Český investor, jenž tyto cenné exponáty vlastní, údajně dlouho plánoval, že na výstavě odhalí svou identitu. Podle Beneše to ale v úmyslu nakonec nemá.

Návštěvníci se na výstavě mohou dále těšit třeba na kompletní tiskový list prvních novinových známek světa Modrý merkur či pravděpodobně jediný dochovaný telegram odeslaný z lodě Carpathia od zachráněné cestující z potápějícího se Titaniku.

Pravděpodobně jediný dochovaný telegram odeslaný z lodě Carpathia od zachráněné cestující z potápějícího se Titaniku.

Celková hodnota expozice se podle Beneše pohybuje v řádu miliard korun. Exempláře jsou proto ukryté za silným sklem, které je zasazeno v rozměrných rámech. Permanentně jsou rovněž pod dohledem bezpečnostní služby.

Výstava probíhá nejen ve vysočanském hotelu Clarion, ale také na dalších třech místech v Praze: v Poštovním muzeu, Muzeu Mucha a v karlínském hotelu Olympik, kde se koná prodejní veletrh Praha Expo. Zájemci si mohou známky nejen prohlédnout, ale také si v prodejních místech, která jsou součástí výstavy, pořídit jejich výstavní emise. „Zájem o známky je mezi filatelisty obrovský,“ říká Břetislav Janík, vedoucí oddělení známkové tvorby České pošty, jež je generálním partnerem události.

Vůbec první Světová výstava Praga se uskutečnila v roce 1938. Šlo o první globální expozici. Cestu si na ni tehdy našlo kolem milionu návštěvníků. Poslední výstavu, která se v české metropoli uskutečnila před deseti lety, navštívilo zhruba 40 tisíc lidí. Podobný zájem očekávají pořadatelé i tentokrát.

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.