V prvním kole delegáti nového stranického předsedu nevybrali. Filip obdržel podle oficiálních výsledků 110 hlasů, Skála 105 hlasů. Volby se zúčastnilo 308 delegátů, čtyři hlasy byly neplatné.
Do čela KSČM kandidovala nakonec méně než desítka nominovaných lidí, někteří se kandidatury vzdali. K favoritům volby předsedy patřila i europoslankyně Kateřina Konečná. Volilo ji 79 delegátů. Do druhého kola tedy nepostoupila.
Předseda KSČM Vojtěch Filip hájil na sobotním stranickém sjezdu v Nymburku vyjednávání o toleranci vlády vítěze voleb hnutí ANO. Pasivita KSČM by vedla k tomu, že by byla v opozici i se stranami, které v minulosti devastovaly zemi, prohlásil v úvodním sjezdovém projevu Filip, který obhajuje funkci v čele KSČM.
Místopředsedy KSČM se stali Konečná, Grospič a Ort
Místopředsedy KSČM se stali nově europoslankyně Kateřina Konečná, poslanec Stanislav Grospič a právník a podnikatel Václav Ort. Vedení komunistické strany opustili Josef Skála a Jiří Dolejš.
Konečnou delegáti zvolili už v prvním kole volby, získala v něm 188 hlasů. Bude mít na starosti evropské záležitosti a občanský sektor. Ve volbě předsedy KSČM Konečná před tím neuspěla.
Grospič, v jehož kompetenci bude odborné zázemí, ideová práce a propaganda, porazil ve druhém kole dosavadního místopředsedu a neúspěšného kandidáta na předsedu Skálu. Grospiče volilo 155 delegátů, Skálu o osm méně.
O ekonomiku a hospodářskou činnost se bude v KSČM starat Ort, jemuž dali delegáti přednost ve druhém kole před poslankyní Miloslavou Vostrou. Ort dostal 193 hlasů, což je nejvyšší počet, který některý z kandidátů na sjezdu získal. Vostrou volilo 108 delegátů.
Opětovně zvolený předseda KSČM Vojtěch Filip už po svém zvolení oznámil, že Konečnou a Grospiče do stranického vedení chce. Jmenoval i Vostrou, která se do předsednictva nedostala podobně jako další Filipem preferovaný kandidát Filip Zachariáš. Funkci prvního místopředsedy obhájil Petr Šimůnek, který nepatřil k Filipovým favoritům. Šimůnek se bude starat o řízení strany, regionální a komunální politiku a volby.
Dosud měla KSČM dva řadové místopředsedy. Sjezd rozhodl, že nyní budou tři.
V prvním kole volby delegáti předsedu nevybrali
Filip hned po zvolení novinářům vyjmenoval, že by chtěl do vedení europoslankyni Kateřinu Konečnou pro evropské záležitosti, poslance Stanislava Grospiče a Miroslavu Vostrou a Filipa Zachariáše z Vyškovska jako představitele mladší generace. Chce také pokračovat v jednáních s hnutím ANO o podpoře vlády.
Skála vzhledem k rozdílu hlasů ve druhém kole označil Filipovo vítězství za symbolické, svůj výsledek za nějakou velkou prohru nepokládá. Skála taky připomněl, že v prvním kole dopadli oba kandidáti téměř stejně a nějaké „válcování“ by podle něho byla špatná taktika. „Musíme hledat cestu, jak táhnout za jeden provaz,“ dodal.
V prvním kole volby delegáti předsedu nevybrali. Filip v něm dostal 110 hlasů, Skála o pět méně. Z prvního kola nepostoupila mimo jiné rovněž favorizovaná europoslankyně Konečná, pro niž odevzdalo hlas 79 delegátů.
Třiašedesátiletý Filip stojí v čele komunistů od října 2005, v roce 2016 na volebním sjezdu v Praze získal čtyřletý mandát, po prohře KSČM ve sněmovních volbách dal ale loni na podzim funkci k dispozici. Kritice čelil i dříve. Předloni byl zvolen v prvním kole, když dostal 203 z 353 platných hlasů. Jeho tehdejšího vyzyvatele Skálu tehdy volilo 150 delegátů. Už před pěti lety v Liberci musel Filip pro vítězství absolvovat stejně jako letos dvě volební kola.
Podle kuloárových informací bude sjezd zřejmě ještě hlasovat o tom, zda zkrátí mandát vedení na dva roky. Filip na tiskové konferenci řekl, že předpokládá, že by se další sjezd měl sejít v roce 2020.
„Těžko mne někdo předělá,“ uvedl Filip na dotaz, zda kvůli kritice, kterou na sjezdu slyšel, změní fungování strany. Dodal, že nikdy neprosazuje vlastní názory, ale zásadně jen usnesení kolektivních orgánů strany.
V souvislosti s další rolí komunistů v jednáních o nové vládě uvedl, že KSČM bude pokračovat v jednáních s hnutím ANO, do kterých se znovu zapojí i ČSSD. Filip zopakoval, že by měla začít trojstranná jednání a že komunisté budou mít i personální požadavky. „Musíme jasně dbát na to, aby strany nenominovaly na určitá místa lidi, kteří představují konflikt,“ uvedl. Už dříve kritizoval vedení ministerstev průmyslu a obchodu, zahraničí a obrany.
Skála, který představuje radikálnější křídlo KSČM, doufá, že delegáty přesvědčí, aby vyjednávání o vládě KSČM vedla více cestou veřejného dialogu. Lidé se podle něho musí dozvědět, co KSČM po ANO žádá. „Musíme se opřít o většinové veřejné mínění a touto cestou tlačit na vítěze voleb,“ uvedl.