Pátek 15. ledna 2021svátek má Alice -1 °C sněžení Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Filip Smoljak obvinil bratra ze smrti matky a manipulace s majetkem. Oba proti sobě kandidovali do Senátu

Filip Smoljak je držitelem jedné osminy autorských práv k inscenacím Divadla... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Filip Smoljak je držitelem jedné osminy autorských práv k inscenacím Divadla... | foto: MAFRA

Praha Když se proti sobě v senátních volbách v Praze 9 postavili synové režiséra a herce Ladislava Smoljaka, zvedla se vlna údivu. Vítězem prvního kola se nakonec stal starší z bratrů a dosavadní senátor David Smoljak. Mladší Filip Smoljak ale druhé kolo voleb bratrovi neulehčil. V úterý na Facebooku zveřejnil obsáhlý text, v němž svého bratra obviňuje z právních problémů a také smrti jejich matky. David Smoljak ve vyjádření pro Lidovky.cz nařčení odmítl.

„Jediné, co je v tom facebookovém postu pravda, je skutečnost, že nám zemřela maminka. V 85 letech, v noci, ve spánku, na zástavu srdce. Jinak nic,” sdělil serveru Lidovky.cz senátor Smoljak. Zároveň dodal, že v průběhu let se nejedná o první veřejné nařčení ze strany jeho bratra. 

„Deset let jsem mlčel, to stačilo,“ napsal Filip Smoljak v úterý ráno na Facebook. V rozsáhlém příspěvku pak popisuje „kudy všude budou kráčet aktivity senátora Davida Smoljaka“, což je Obvodní soud pro Prahu 9, Policejní ředitelství pro Prahu 1 a Městský soud v Praze. 

Itinerář senátora Davida Smoljaka: „USMRCENÍ MATKY, ÚTOK NA MAJETEK OTCE“, právě tak zní nadpis příspěvku, který na svém facebookovém profilu zveřejnil Filip Smoljak, který kandidoval do Senátu za méně známé hnutí Zdraví Sport Prosperita. Jeho bratr šel do voleb v barvách STAN s podporou Pirátů a TOP 09

Jako první z míst zmiňuje Obvodní soud pro Prahu 9, kde by se případně mohla řešit smrt jejich matky Soni Smoljakové. Podle Filipa Smoljaka zahájila policie trestní řízení ve věci jejího usmrcení z nedbalosti, ke kterému mělo dojít 22. srpna 2020 v ranních hodinách na třídenní svatbě ve Zhoři u Tábora.

„Vzhledem k tomu, že těžce nemocná maminka byla před svou smrtí v ‚péči‘ Davida Smoljaka, je dost pravděpodobné, že podezřelý je právě on,“ píše mladší z bratrů na svém profilu s tím, že pokud by byl jeho bratr David obviněn a místní příslušnost případu by byla změněna dle bydliště obviněného a došlo k obžalobě, jednalo by se právě u obvodního soudu v Praze 9. „To je ze Senátu vozem cirka půl hodiny,“ ukončuje první z odstavců Filip Smoljak. 

Senátor David Smoljak (za Starosty).
Mapa míst na cestě do Senátu, kterou na svém profilu zveřejnil Filip Smoljak.

David Smoljak to však v reakci pro Lidovky.cz vyvrací. „Policie mě jen požádala o podání vysvětlení, protože dostala podnět od bratra,“ sdělil senátor Smoljak.

V navazujícím odstavci mladší z bratrů na Facebooku pokračuje tím, že u stejného soudu je také projednávána pozůstalost Soni Smoljakové. Podle Filipa Smoljaka soud právě v úterý nařídil soupis jejího majetku z důvodu obav o manipulaci s ním ze strany Davida Smoljaka. Podle něj totiž již jednou k manipulaci a zatajování majetku ze strany senátora Smoljaka došlo, a to v případě pozůstalosti otce Ladislava – známého představitele legendárního divadla Járy Cimrmana.

„Útok na závěť a majetek“ jejich otce se měl uskutečnit zhruba před deseti lety, kdy si David Smoljak údajně svévolně odvezl a dodnes ukrývá veškeré otcovy dokumenty, rukopisy, poznámky, dopisy a další listiny osobní i právní povahy. Právě tento problém by podle něj mělo vyřešit Policejní ředitelství pro Prahu 1.

Filip Smoljak nezapomíná také zmínit dlouhodobější spor, ve kterém se projednává otázka autorství jejich otce Ladislava Smoljaka ke všem 15 divadelním inscenacím Járy Cimrmana, a kde by se závěrem mohl přijít Městský soud v Praze.

„Připomínám, že se jedná o zcela ojedinělý případ ve světových dějinách kultury, kdy potomek slavného umělce popírá autorství vlastního otce, a dokonce lže v jeho neprospěch u soudu. Před měsícem byly Městskému soudu v Praze panem JUDr. Vyskočilem, tedy advokátem Zdeňka Svěráka, mých sourozenců, agentury rodiny Kotkové, Žižkovského divadla JC, Supraphon, OSA, DILIA, předloženy pravděpodobně zfalšované důkazy, jejichž existenci či neexistenci by mohla prokázat právě otcova pozůstalost,“ zakončuje sérii obvinění Filip Smoljak, podle kterého je však veškerá pozůstalost stále v rukou senátora Smoljaka.

Na konci textu také nezapomíná zmínit ani na otcova kolegu Zdeňka Svěráka, kterému podle jeho slov „všechny výše uvedené události moc vyhovují, včetně smrti rodičů“.

„Za posledních osm let jsme jako sourozenci zažili nejrůznější absurdní obviňování a vyhrožování policií a soudy. A nejen my. Bratr vede nebo vedl spory s kdekým: od Divadla Jára Cimrmana, přes další desítky divadel po celé republice, týdeník Respekt, Českou televizi, různá vydavatelství až po Zdeňka Svěráka,“ dodal v reakci na slova Filipa Smoljaka pro Lidovky.cz starší z bratrů Smoljakových. Využití smrti jejich rodičů v politickém nebo osobním boji je však podle něj za všemi myslitelnými hranicemi zdravého rozumu.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!