20. října 2018 12:24, aktualizováno  18:38 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Filip zůstává v čele komunistů. Ústřední výbor KSČM o jeho odvolání nejednal

Vojtěch Filip v pražském sídle strany. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vojtěch Filip v pražském sídle strany. | foto:  František Vlček, MAFRA

Praha Ústřední výbor KSČM v sobotu nejednal o možnosti odvolání předsedy strany Vojtěcha Filipa po nedávném neúspěchu ve volbách. Tento bod členové výboru vyřadili z programu svého jednání. Novinářům to řekla mluvčí strany Helena Grofová. Pro to, aby se výbor případným odvoláním předsedy strany zabýval, podle ní při schvalování programu nehlasovalo dost členů výboru.

Ústřední výbor se v sobotu sešel, aby zhodnotil výsledky voleb, po kterých Filip čelil výzvám k rezignaci. O návrzích na odvolání předsedy strany ale v sobotu výbor nerozhodoval, protože neschválil zařazení tohoto bodu na program jednání, uvedla mluvčí. Kolik členů výboru bylo pro a kolik proti, zatím neupřesnila. Podle kuloárních informací hlasovala pro asi třetina delegátů.

Nejvyšší orgán strany mezi sjezdy má před sebou podle mluvčí dlouhou debatu. Řekla, že se řada členů výboru bude zřejmě chtít k různým věcem vyjádřit, i když se o nich nebude hlasovat. Tisková konference se očekává ve 14:30.

Zástupci strany v sobotu při svém příchodu na výbor nechtěli možný vývoj jednání komentovat. Sám Filip už v pátek řekl, že očekává, že nejvyšší orgán strany mezi sjezdy návrhy na odvolání vedení neschválí. Nepočítal ani s tím, že by ústřední výbor svolal mimořádný sjezd.

Komunisté ve volbách přišli o své zastoupení v Senátu a ztratili 1200 obecních křesel. Filip přiznal, že výsledek voleb je zklamání. Podle něj ale za něj nesou odpovědnost funkcionáři na všech úrovních. Upozornil také na to, že ve srovnání s dalšími stranami mají komunisté stále relevantní počet mandátů na komunální úrovni a že typu voleb musí mimo jiné přizpůsobit kampaně.

Odmítnutí Skálovy platformy

K nejhlasitějším Filipovým vyzyvatelům patřil bývalý místopředseda strany Josef Skála, který nedávno oznámil vznik platformy Restart uvnitř KSČM.  Ústřední výbor KSČM v sobotu na svém jednání vyslovil zásadní nesouhlas s nově vzniklou platformou. Na tiskové konferenci po jednání výboru to novinářům řekl předseda strany Vojtěch Filip. 

Komunisté ve volbách přišli o své zastoupení v Senátu a ztratili 1200 obecních křesel. Filip zopakoval, že výsledek voleb je zklamání. Výbor dnes podle něj přijal za výsledek svůj díl odpovědnosti, který však nesou funkcionáři na všech úrovních. Upozornil také znovu na to, že ve srovnání s dalšími stranami mají komunisté stále relevantní počet mandátů na komunální úrovni a že typu voleb musí mimo jiné přizpůsobit kampaně.

Na jednání, které trvalo sedm a půl hodiny, dnes výbor orgánům strany uložil, aby na grémiích vedly věcnou a srozumitelnou diskusi. „K tomu i vedlo usnesení, které vyslovilo zásadní nesouhlas s činností takzvané platformy Restart, která vystupovala s tou svou kritikou dříve, než ji byly schopny projednat stranické orgány. Protože ti konkrétní jmenovaní lidé, podporovatelé té platformy, s tím na stranickou schůzi nepřišli,“ řekl Filip.

O mimořádném sjezdu se podle něj dnes nejednalo, protože se bod nedostal na program. Možnost zařadit jednání o mimořádném sjezdu na program příští schůze ústředního výboru, která se bude konat v prosinci, členové výboru neschválili. Pro bylo pouze 11 hlasů, přítomných členů výboru však podle mluvčí strany Heleny Grofové bylo zhruba 100.

Strana se nyní podle Filipa bude připravovat na konferenci k organizační struktuře, kterou chce mít flexibilnější, aby se mohla lépe prezentovat veřejnosti. Bude chystat také programovou konferenci, která by se měla konat na jaře 2020. Komunisté chtějí aktualizovat svůj současný program tak, aby se podle nových materiálů mohli připravit na krajské a senátní volby za dva roky a získali v nich lepší volební výsledek než nyní, řekl Filip.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz