Čtvrtek 15. dubna 2021svátek má Anastázie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Volby v číslech: Filipiová zničila Dolejše, v Sokolově volil každý 10.

Volební urna. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Volební urna. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA Levice ovládla Senát, pravice naopak čelí druhé drtivé porážce v sedmi dnech. Stěží se tak může utěšovat tím, že její kandidátka získala vůbec největší voličskou podporu. Podívejte se na účet 2. kola senátních voleb řečí čísel.

Mobilizace proti komunistovi Jiřímu Dolejšovi přihrála Daniele Filipiové vůbec největší počet hlasů v 2. kole senátních klání. Volilo ji hned 19 284 lidí, tedy třikrát více než v 1. kole.

Praha 8, kde Filipiová vyzvala právě Dolejše, je zajímavá ještě z jednoho důvodu: jako v jediném obvodu v něm přišlo v druhém kole hlasovat o sedm set víc voličů než v prvním, přesně 31 234. Celková volební účast tak atakovala 30 procent a byla tak jednoznačně největší v zemi.

Naopak největší úbytek voličů zachytili statistici v Rokycanech, kde přišlo ve srovnání s minulým týdnem k urnám o 25 166 lidí méně. Nutno poznamenat, že narozdíl od Prahy byly před sedmi dny senátní volby ve zbytku země spojené s hlasováním o krajských zastupitelstvech. Vůbec nejnižší volební účast zaznamenal Sokolov, kde se o senátorské křeslo prali nakonec vítězný Zdeněk Berka z ČSSD a Jiří Holan z KSČM.

Pirát, zelený, lidovec a také whistleblower Libor Michálek, který upozornil na korupci na ministerstvu životního prostředí, zase setnul svého protikandidáta vůbec největším rozdílem, alespoň vyjádřeno procenty. Stanislav Křeček z ČSSD dostal na Praze 2 25,6 procenta, zatímco Michálek bral zbytek: 74,39 procenta.

S trochou nadsázky lze vyhlásit také vítěze v anketě o nejvěrnější senátní voliče. Stal by se jím Stanislav Křeček z ČSSD, kterému v 1. i 2. kole dalo hlas téměř na vlas stejně lidí. Konkrétně 4046 a 4064.

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

Otestováno dětmi: Disneyho kniha známých 5minutových pohádek
Otestováno dětmi: Disneyho kniha známých 5minutových pohádek

Jestli hledáte milou knížku plnou barevných obrázků pro své děti, pak je právě tahle ideální. Hodí se pro školkové děti, ale i pro mladší školáky,...