Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Film podle vylhané knihy

Česko

Nový snímek Juraje Herze Habermannův mlýn se točí podle scénáře, který překrucuje dávný zločin

PRAHA Režisér Juraj Herz začal v těchto dnech natáčet nový českoněmecký film Habermannův mlýn, inspirovaný událostmi z válečných a poválečných Sudet, které ve stejnojmenné knize zpracoval scenárista Josef Urban. Proti interpretaci příběhu ovšem ostře protestují příbuzní údajných aktérů.

Kniha, podle které se snímek bude natáčet, líčí údajně autentické události v severomoravském Bludově, kde byl po válce zavražděn mlynář Habermann. Dva Češi, stárek Huf a zakladatel blízkých lázní Pospíšil, prý zločin spáchali z nízkých pohnutek, poté mlynáře rozčtvrtili a spálili v lázeňském kotli. Autor Josef Urban tak označuje jako pachatele skutečné osoby, které již zemřely, ale jejich příbuzní a potomci dosud žijí a proti šokujícímu obvinění protestovali už v době, kdy kniha vyšla. Nyní s obavami čekají, jak jejich blízké možná znovu osočí vznikající film.

Ladislav Diviš, švagr Emilie Hufové – dcery zmíněného stárka, označuje příběh za zcela vylhaný a říká, že ke zločinu se v roce 1950 přiznal Jiří Pazour. Tento člověk byl prý členem jakési revoluční stráže, která dozírala na Němce, a Habermanna zastřelil údajně při útěku. Se svým pomocníkem Haasem jej pak hodili do řeky Moravy. „Fotokopii Pazourovy výpovědi ze 4. 4. 1950 mám, pachatelé byli a jsou známí, ale nebyli nikdy odsouzeni, protože se na ně vztahovala Benešova amnestie. Habermanna našli ve vodě až po několika týdnech u Leštiny a nejdřív se ani nevědělo, o koho jde,“ vysvětluje.

Diviš je celou záležitostí znechucený a tvrdí, že rodina se dosud nevzpamatovala. „Švagrová se v mlýně narodila, prožila tam krásné dětství a mládí a nyní se dověděla, že otec byl zvrhlík a šílel po Habermannově manželce a nakonec se oběsil, což jsou další nesmysly, zemřel v roce 1949 na rakovinu. Film podle skutečné události by vlastně vůbec nebyl zajímavý. Zato vymyšlené zabíjení, spalování v kotli a znásilňování vdovy dodá ten správný akční náboj,“ vysvětluje Diviš.

Kam až jde literární fabulace Diviš rovněž líčí, jaké byly poměry v oblasti za války a po osvobození. „Mlynář Habermann byl Němec, ale celá oblast česká. Byl slušný člověk, nikdo proti němu nic neměl a byl by tu bouřlivou dobu nepochybně přežil, ale stala se tato tragédie. Tchán mého bratra Huf byl laskavý a pracovitý a o mlýn se vždycky vzorně staral. Všechno to jsou absurdní výmysly,“ říká. „Navíc Pospíšilovi dědicové nedostali v restituci lázně zpět a přispěla k tomu i tato vybájená interpretace. Když knížka vyšla, sešel jsem se se švagrovou a jejími třemi sestrami a měl jsem je k tomu, aby na Urbana podali žalobu o ochranu osobnosti. Jsou to ale už paní staré přes osmdesát let a řekly mně, že se nechtějí vláčet k soudu, že už na to nemají sílu. Sám jsem Urbanovi psal a jeho právník mi odpověděl, že jde o literární fabulaci a že je to přípustné. To je ovšem nesmysl, on vědomě píše o konkrétních lidech, kterým podsouvá spáchání zločinu,“ dodává.

Podle tvůrců filmu je hlavní postava mlynář Habermann, člověk, jehož život se pod vlivem doby a prostředí změní v takřka antickou tragédii. Juraj Herz říká, že když ve svých deseti letech opouštěl bránu koncentračního tábora v Sachsenhausenu, ve snu ho nenapadlo, že se k této degradující a ne moc příjemné etapě svého života někdy vrátí. „Realizace uvedeného projektu pro mne osobně znamená částečné vyrovnání se s minulosti, stejně jako věřím, že forma i obsah přispěje k vyrovnání se s minulostí i pro statisíce lidí, kteří tuto tragickou dobu prožili,“ říká Herz. Uljana Donátová z produkce připravovaného filmu tvrdí, že Juraj Herz dostal nabídku, aby natočil film podle již hotového scénáře. Ten se knihou jen volně inspiruje a od předlohy se liší. „A pak režisér Herz určitě nebude točit žádnou dokumentární rekonstrukci, jen mu jde o obecnou uměleckou úvahu nad určitým tématem,“ míní Donátová.

Hlavní natáčení má začít 25. května a potrvá do poloviny července. Exteriéry Herzův štáb našel hlavně v okolí Vlašimi, titulní mlýn stojí na říčce Blanici nedaleko Hradiště. Ústřední pár manželů Habermannových ztvární němečtí herci Mark Waschke a Hannah Herzsprungová. Z české strany jim budou sekundovat Karel Roden, Oldřich Kaiser či Jan Hrušínský. Za kameru se postaví Alexander Šurkala. Premiéra se odhaduje na únor či březen 2010.

Autor: