Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Filmová mapa Evropy je hotová

Česko

Tradiční přehlídka současných filmů starého kontinentu Dny evropského filmu zahajuje již zítra v pražském kině Světozor. Tam také její první část o týden později skončí. Festival se poté přesune do Brna (25. - 30. 4.) a Olomouce (27. 4. - 30. 4.), ozvěny zasáhnou také Boskovice, Veselí nad Moravou a Uherské Hradiště.

Přehlídku zahájí rumunský snímek Boogie a zakončí francouzské retrodrama z prostředí varieté Paříž 36. Komik Pierre Richard, který ve snímku vystupuje, však pozvání festivalu k osobní návštěvě bohužel nemohl přijmout.

K vidění dále bude 29 celovečerních filmů, 5 dokumentárních a 17 krátkých. Pod choreografii dánské Bojovnice, jejíž hrdinku zajímá více kung-fu než školní docházka, se podepsal Xian Gao, který se podílel na slavném snímku Tygr a drak. Finský Ricky Rapper sleduje desetiletého bubeníka a jeho svéráznou tetu rockerku. Irský film 32A vypráví o nelehkém dospívání v Dublinu roku 1979. Divácky úspěšná italská komediální romance Dobrý den smutku soutěžila mimo jiné na festivalu Sundance. Programová sekce věnovaná 20. výročí pádu železné opony sestává z dopoledních projekcí a zaměřuje se na studentské publikum. Českou republiku v ní zastoupí Občan Havel. Tvorbu mladých filmařů představí blok krátkých snímků z filmových škol a výběr ze studentského festivalu Fresh Film Fest.

Jak se stát scenáristou V pátek 17. 4. se na FAMU odehraje seminář na téma psaní a vývoje scénářů, který navštíví scenáristka Milena Jelinek z Columbia University. Diváci budou moci hlasovat o nejlepší scénář festivalu.

Na sobotu 18. 4. je v kině Světozor připraveno vystoupení oblíbených improvizátorů Radio Ivo, Kabaret Caligula představí revui inspirovanou pokleslými žánry a o jedenácté večerní začne projekce kultovního muzikálu Rocky Horror Picture Show. V Praze přehlídka poběží v kinech Lucerna a Světozor, v Brně nově v kině Art a v Olomouci v Jezuitském Konviktu a Metropoli. Další informace jsou na stránkách www.eurofilmfest.cz.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!